| flavius01 a întrebat:

Vi se pare aceasta o idee buna pentru o carte politista/mystery? Aceasta s-ar numi "Intoarcerea Aliciei" si prezinta povestea unei femei care se intoarce practic de dincolo de moarte pentru a se razbuna pe toti si pe toate. Pe cand avea 21 de ani, ea s-a casatorit cu Sebastian, un barbat care mereu a avut probleme cu legea. Intr-una din zile, Sebastian impreuna cu 2 prieteni au planuit un atac armat asupra unei dubite care transporta bani la o banca. Ei au urmarit dubita, iar cand aceasta s-a oprit si soferul a coborat pret de cateva clipe, Sebastian si un prieten de-al sau, Anthony, au furat dubita si toti banii din ea. In masina mai era un barbat, celalalt sofer, iar pe acesta Sebastian l-a impuscat in cap. Mai intai s-au oprit intr-un cartier marginas din Miami, unde au descarcat banii, iar mai apoi cel de-al treilea complice a parcat dubita intr-o parcare, in fata unei biserici. Polististii intampina mari dificultati in a da de responsabili, dat fiind faptul ca nu au lasat nicio urma. Cei trei isi impart banii intre ei si Sebastian ii povesteste Aliciei despre furt si ii cere sa ascunda banii. Aceasta ascunde o buna parte din bani, iar o alta parte o ia ea si o ingroapa. Dupa aproximativ jumatate de an, politia banuieste ca cei trei ar fi implicati in furt si le intercepteaza telefoanele si astfel prind o conversatie intre cei doi complici ai lui Sebastian compromitatoare. Ei doi sunt arestati imediat si interogati. Cu toate ca pledeaza nevinovati la inceput, politistii gasesc banii in casa lor si pungile pe care erau notate initialele numelor lor. Sebastian merge sa ii vada si ii ameninta cu faptul ca are persoane afara care ar putea sa le ucida familiile daca l-ar da in gat. El i-a obligat pe cei doi sa zica ca Alicia a fost celalalt complice. Cei doi de asemenea o acuza pe ea de moartea soferului. Politia o aresteaza si gaseste banii ascunsi de Alicia cu amprentele ei pe punga, dar si arma (Sebastian a reusit sa o faca pe Alicia sa atinga arma fara ca ea sa stie). Aceasta pledeaza nevinovata, dar totul pare sa o acuze si incepe un proces controversat. De asemenea, procurorul cazului, Elena, era prietena apropiata victimei si dorea sa o infunde pe Alicia in inchisoare. Dupa un proces lung, cei doi complici sunt condamnati la 30 de ani de inchisoare fiecare, iar Alicia la inchisoare pe viata. Procurorului nu ii este suficient, motiv pentru care apeleaza decizia, iar in cele din urma, Alicia este condamnata la moarte. Alicia ii povesteste avocatului ei adevarul despre suma mare de bani pe care a reusit sa o ingroape si acesta reuseste sa o ajute. Mituieste medicul inchisorii si acesta, in loc de a-i pune drogul letal care trebuia sa o omoara, ii pune o substanta care o lasa fara semne vitale pret de 48 de ore. Alicia este declarata moarta si ingropata, dupa care avocatul o dezgroapa, iar ei ii este administrat antidotul.

Din acel moment incepe razbunarea Aliciei, decisa sa distruga pe toti cei care au condamnat-o fiind nevinovata si sa distruga chiar si sistemul juridic. Din acest motiv, ea incepe sa lucreze intr-o organizatie terorista. Fiindca era moarta, nimeni nu o putea identifica si aceasta incepe sa participe la anumite atentate, la asasinarile anumitor policieni si chiar la atentate cu arme biologice.

Dupa aproximativ 10 ani, aceasta decide ca e timpul sa se intoarca in Miami. Face rost de o identitate falsa si cu puterea pe care o detinea, se intoarce si se razbuna pe fiecare persoana in parte. Descopera lucrurile tulbure din vietile judecatorilor, ale magistratilor si incepe sa ii atace, unii dintre ei sfarsind chiar morti. Pe cei doi complici ai lui Sebastian ii face sa marturiseasca tot adevarul, procesul fiind deschis din nou. Cei doi primesc inca 20 de ani de inchisoare, iar Sebastian este cel condamnat la moarte si executat. Alicia de asemenea o infrunta pe procuror. Aceasta o recunoaste si cere examene ADN pentru a dovedi ca ea traieste, dar Alicia mituieste expertii si rezultatele ii ies favorabile ei. In cele din urma, Alicia da ordinul sa fie asasinata procuroarea. Finalul Aliciei inca nu sunt sigur, ori scapa si nu pateste nimic, aratand cum justitita chiar este oarba de multe ori, ori este arestata si plateste in inchisoare toate delictele ei.

P.S: Datele juridice prezentate sunt veridice, m-am informat si chiar se poate primi pedeapsa capitala pentru acel delict. De asemenea drogul cu care Alicia scapa este real.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-mi trimiti cartea cu autograf laughingwinking
Mai trebuie lucrat putin ...mai mult, dar schita e buna

| LIN2010 a răspuns:

O schitare promitatoare, dupa umila mea parere, dupa prezentarea tumultoasa sper sa urmeze si cartea, sau de ce nu chiar o serie, poti dezvolta mult mai mult fiecare episod. Tema este interesanta desi am vaga impresie ca am vazut un film asemanator, dar poate ma insel, oricum i-ti doresc succes deplin si noroc.Respecte

| 7QA3 a răspuns:

E o idee buna, dar usor cliseica, ce-i drept happy. Ai putea sa mai bagi cateva conflicte si sa sculptezi mai puternic personajele, cat sa devina independente in opera. In mare, mi se pare ok, dar pentru ca ai spus ca e politista, va trebui sa insisti pe actiunea legata de investigatii happy. Mult succes!

| flavius01 explică (pentru 7QA3):

big grin Da, stiu ca nu e cea mai originala idee thinking E un fel de Monte Cristo mai modern big grin Da, sigur, voi incerca sa insist cat mai mult pe ancheta, pe investigatii. Mersi mult