| flavius01 a întrebat:

Vi se pare aceasta idee suficient de buna pentru a scrie un roman politist/de aventura? Acesta s-ar numi "Intoarcerea Aliciei" si prezinta povestea Aliciei. o tanara de 21 ani. Ea este casatorita cu Timothy, un barbat viclean care a mai avut in trecut probleme cu politia. Acesta, impreuna cu alti doi complici, Bob si Marley, planuiesc un jaf asupra unei dubite ce transporta bani la o banca. Ei urmaresc traseul dubitei pret de cateva luni, iar in cele din urma a sosit si ziua cea mare. Timothy impreuna cu Bob ataca dubita atunci cand unul dintre cei doi soferi a oprit si a coborat pret de cateva clipe. Fura dubita si pe celalalt sofer Timothy il impusca in cap cand ajung intr-un cartier marginas din Miami. Acolo intervine Marley care ajuta la strangerea banilor, iar mai apoi acesta duce dubita si o lasa in parcarea unei biserici din cealalta parte a orasului. Banii sunt impartiti in 3 parti egale, iar Timothy cand ajunge acasa ii da banii si arma Aliciei, povestindu-i extrem de vag povestea si ascunzandu-i detalii importante precum moartea acelui barbat. Alicia ascunde banii si arma (astfel ea isi lasa amprentele pe arma si pe punga cu bani) in casa, dar decide sa ia o jumatate din bani si sa o ingroape, fara sa ii zica lui Timothy.
Cazul devine destul de complicat pentru politisti, in special pentru procuroarea Amanda Spears care era prietena apropiata victimei si dorea cu orice pret capturarea faptasilor. Dupa cateva luni, Bob si Marley intra in vizorul politiei dupa ce au cheltuit sume fabuloase de bani care nu puteau fi justificate cu veniturile lor si le sunt interceptate telefoanele. Astfel politia isi da seama ca ei au fost implicati in jaful armat si ii aresteaza. Afland asta, Timothy merge si ii viziteaza pe cei doi, amenintandu-i si spunandu-le ca are oameni ce ar putea sa le faca mult rau familiilor lor daca spun adevarul. El ii obliga pe cei doi sa zica ca celalalt complice a fost Alicia, ea fiind de asemenea acuzata si de moartea barbatului.
Incepe un proces extrem de controversat si cu toate ca Alicia pledeaza nevinovata, ea este condamnata la inchisoare pe viata, iar cei doi la 30 de ani de inchisoare. Amanda, dorind o pedeapsa mai severa, apeleaza decizia judecatorului si astfel Alicia este condamnata la pedeapsa cu moartea. Ea reuseste totusi sa pacaleasca intreaga justitie cu ajutorul avocatului ei. Alicia ii povesteste despre banii ingropati si cu acei bani, avocatul ei mituieste medicul inchisorii si acesta in loc sa ii injecteze drogul letal, ii injeacteaza un drog care avea sa o lase fara semne vitale pret de 48 de ore. Alicia este "executata" si inmormantata rapid, iar avocatul ei merge si o dezgroapa, astfel revenind la viata Alicia.
Insetata de razbunare impotriva celor care au inchis-o si chiar impotriva sistemului judiciar, ea reuseste sa intre intr-o organizatie terorista cu ajutorul unui contact primit din inchisoare, de la o alta detinuta. Ea incepe sa participe la acte teroriste violente, fiind complice sau chiar omorand politicieni importanti, atacuri cu bombe biologice, explozii etc. Datfiind faptul ca era moarta in fata legii, ii era imposibil politiei sa dea de ea.
Dupa aproximativ 10 ani, Alicia decide ca este timpul sa se intoarca in Miami pentru a-si infrunta dusmanii, acum ca era o femeie bogata (bani primiti din treburile murdare pe care le facea). Ea se intoarce cu o alta identitate, cu numele de Elizabeth Courtney si incepe sa duca la capat un plan bine tocmit. Cu toate acestea, ea il cunoaste intre timp pe Kyle, un barbat sincer si onest de care se indragosteste cu adevarat. Ea este pe punctul de a fugi cu el si de a lasa totul, dar dorinta ei de razbunare era mult mai puternica decat iubirea, motiv pentru decide sa il lase si sa isi continue planurile. Ea incepe sa afle secretele din vietile magistratilor, ale judecatorului si incepe sa le foloseasca impotriva lor, multi terminand fara prestigiul dobandit sau chiar morti. De asemenea ii obliga pe Bob si pe Marley sa recunoasca adevarul, iar procesul este deschis din nou. Timothy, care cu timpul a ajuns un om de afaceri de succes, este gasit vinovat si este condamnat la pedeapsa cu moartea pentru crima sa.
In cele din urma, Alicia o infrunta si pe procuroarea Spears. Aceasta isi aminteste de ea si cere un examen de recunoastere ADN, banuind cine era cu adevarat. Totusi, Alicia reuseste sa mituiasca medicii si sa modifice rezultatul in favoarea ei. In cele din urma, Amandei ii este descoperit un abuz de putere si este arestata, iar Alicia plateste cateva detinute pentru a o omori.
La final, Alicia se muta in alta tara si incepe o noua viata, aratand cum justitia chiar poate fi oarba.
Am inceput sa si scriu povestea, daca vreti sa vedeti primele capitole: http://www.wattpad.com/......iei-prolog

3 răspunsuri:
| Meaningful a răspuns:

N-am citit nimic din ce ai scris. Pentru ca nu are rost.
Cea mai buna idee pe care o poti avea este decizia ca vei scoate aceasta carte, indiferent cat de proasta ar putea fi aceasta schita si de cate ori vei fi nevoit sa tai si sa rescrii, chit ca dureaza luni sau ani intregi.
Daca iti doresti cu adevarat, vei reusi.
Daca nu, inseamna ca a fost doar un capriciu.

| Byana a răspuns:

Daca vrei sa scrii un roman,o carte Go for it! O faci pentru tine in primul rand pentru satisfactia ta personala,daca o sa placa si altora cu atat mai bine pentru tine. Felicitari! Ma bucur ca mai sunt persoane care au indeletniciri de genul asta. Iar ca parere nu stiu daca sunt in masura sa-ti dau vreuna,eu nu sunt mare fana a genului asta (adica nu prea am cu ce compara ),textul ca atare mie-mi place,e interesant. Totusi am o intrebare, anumite detalii sunt omise pentru a crea suspans, vor fi dezvaluite mai tarziu? ma refer la genul ala de detalii care sa ma duca cu gandul ca undeva in lume s-a intamplat asta, eu asta am observat in scurtele mele "intalniri" cu genul asta, politist, ca de exemplu sume, numele drogului injectat care avea sa o lase fara semne vitale.Iar o alta observatie ar mai fi ca la inceput ai folosit la scurt interval cuvantul "pret". Multa bafta cu romanul, sper sa iasa asa cum iti doresti. happy

| flavius01 explică (pentru Byana):

Da, sigur ca vor fi dezvaluite mai multe detalii happy Acum este doar un scurt rezumat, nu puteam sa pun toate acele detalii. Am inceput sa o scriu, acolo este totul mult mai detaliat, actiunea nu e grabita happy Mersi mult pentru parere!