| alex495 a întrebat:

Acum cateva zile am observat ca pe suprafete alunecoase ( noroi,gheata, iarba umeda etc) masina mea cu tractiune fata patineaza. Problema e ca se invarte fix roata aia care nu are clar aderenta, cealalta chiar deloc. Am auzit mai demult ca exista unele masini care au o smecherie care blocheaza diferentialul sau ceva de genu chiar daca au decat tractiune fata/spate si asfel se invart amandoua orice ar fi.
Imi puteti spune cateva modele? Nu ma intereseaza suv uri cu 4×4 sau crossovere, pur si simplu sedan uri sau hatchback uri care au DOAR TRACTIUNE FATA, nu automat 4×4

6 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Unele modele au ASR, altele diferential autoblocant.

| 1000010029912832942149218421 a răspuns:

Probabil ai sistemul asr sau esp activat...dezactiveaza-l și atunci o să vezi diferența

| alex495 explică (pentru 1000010029912832942149218421):

Esp e cu stabilitatea, asr de unde il dezactivez? Sau ce masini au functia asta?

| Ager a răspuns (pentru alex495):

Nu are legătură ESP cu faptul că-ți patinează roata. ESP este Electronic Stability Control - ESC; Electronic Stability Programme - ESP. El intră în funcțiune atunci când mașina derapează în lateral. Acest program îți activează automat frâna la câte o roată pentru a recăpăta controlul stabilității.
ASR (Anti Slip Regulator) este un program care ajută mașina să nu derapeze, reduce puterea motorului dacă e nevoie pentru a nu derapa și alte cele. De obicei ASR face parte din ESP. Deci dacă dezactivezi ESP probabil va fi dezactivat și ASR.
Oricum, nu recomand dezactivarea lor, decât pe perioade scurte de timp, în condiții „speciale" și niciodată la drum lung.

| alex495 explică (pentru Ager):

Ok, oricum pe distante scurte as avea nevoie, o portiune de zapada, noroi etc. Daca imi si zici cateva modele de sedan uri care au functia asta ar fi fain. Nu ma intereseaza crossovere sau suv uri din astea mici. Sedan uri mai accesibile la pret care au functia asta sau hatchback uri

| 1000010029912832942149218421 a răspuns:

Dezactivează esp să vezi cum trage...și despre ce msina este vorba?