| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Curand voi face 18 ani, deci voi da de permis, si evident vreau sa imi cumpar si masina. Ce imi puteti recomanda? Masina poate sa aiba si 300:000 km, dar reali, sa fie spatioasa, diesel, tractiune fata, geamuri electrice ( macar fata ), aer conditionat, si alte cateva dotari care sa ii fie cat de cat de ajutor unui incepator. Mi-ar placea ca masina sa fie break, dar nu are asa mare importanta ca e hatchback sau sedan, in niciun caz coupe, sau de culoare galbena, iar ca pret sa nu sara de 2000 de euro. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Aici este putin problema, sansele sunt mici dar cu putin noroc s-ar putea sa te incadrezi, sa spunem ca ai noroc si il iei undeva la 1400€
http://olx.ro/oferta/w-passat-1-9tdi-2000-ajm-ID4eRh2.html#5aaf00b6ff
http://olx.ro/oferta/vand-volkswagen-passat-ID48FB4.html#5aaf00b6ff
cu rar si taxa vei ajunge undeva la 600-700 euro, deci oarecum te-ai incadra.
Dar cel mai bine ar fi sa strangi daca poti inca 500 de euro, asa ai avea sanse mai mari sa te incadrezi cu taxe tot.
Oricum in afara de taxe vei mai avea de facut cel mai probabil schimbul/distributia, deci si acestea costa, dar nu ai de ales, in general trebuie facute la orice masina cumparata, nu poti stii cand le-a facut fostul proprietar si sa mergi asa e cam riscant.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil un golf 4 sa gasesti in banii aia, dar probabil fara taxa platita

| GabrielStn a răspuns (pentru suntserios):

Exista sanse sa o aduc din Germania, fara sa fie taxa prea mare si sa nu depaseasca cei 2000 de euro pentru ca am vazut pe autoscout masini la orice preturi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Volkswagen Passat "intermediar" 1.9 TD/TDI.
Indeplineste toate dorintele tale, si se incadreaza la fix in buget.
Alta optiune ar fi Ford Focus 1, dar nu cred ca vei gasi in 2000e decat cu taxa neplatita/recuperata, si circuli cu comodat. Un avantaj totusi, avand in vedere varsta ta, si pretul pe care l-ai avea la asigurare, daca ai lua o masina cu taxa nerecuperata si ai trece-o pe numele tau.

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Iti multumesc foarte mult. Chiar si eu eram orientat catre un Passat. Legat de taxa, voi trece masina pe numele parintilor ca sa nu platesc asigurarea atat de mult, cel putin pana ma voi angaja. Ai putea sa imi dai un link anunt de vanzare la acest model, te rog din suflet? Sunt abia la inceput, asa ca incerc sa imi aleg cu cat mai mult atentie ce masina imi iau.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

Astrea sunt intermediarele: http://www.depozitauto.ro/cauta-masini/volkswagen/passat/an-1995-1995/
Sunt niste vechituri, fata de b5.
Orienteaza-te spre Focus 1, parerea mea... S-ar putea sa gasesti la 2000, poate putin peste 2000, una inmatriculata deja RO, cu taxa platita.
Sunt mai ieftine decat Golf 4 si Passat, iar ca masina, se comporta ca un Passat si se intretine ca un Golf.

| OldSoul a răspuns:

Passat b5 sau b5.5, depinde cum ai noroc, majoritatea sunt pe la 300. 000km, nu am vazut un exemplar care sa nu aibe geamuri electrice macar pe fata, ac (Aer conditionat, au majoritatea), tractiune fata, da, sau daca e 4 motion e 4x4, si cred ca ti-ar prinde bine sa ai si ESP, daca esti incepator.
Ca pret gasesti undeva pana in 2000€ modelul b5, si cu putin noroc si daca nu ai pretenti mari chiar si modelul b5.5 varianta break.
Cred ca ar fi cea mai buna varianta, mai spatioasa decat golf/bora.

| GabrielStn a răspuns (pentru OldSoul):

Ai mare dreptate. Catre acest model ma orientez in mare parte, avand si un fel de lista de dorinte cu masini
- Ford Fiesta generatia a II-a
- Ford Focus. prima generatie
- Opel Astra G
- Opel Vectra
- VW Golf IV
- VW Passat. Ce sanse am ca in cei 2000 de euro sa ma incadrez si cu actele? Sau imi poti calcula, te rog, cam cat m-ar costa, cu aproximatie, pretul masinii.un eventual timbru de mediu si actele?

| GabrielStn a răspuns (pentru OldSoul):

Multam mult omule! Raman dator big grin

| OldSoul a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu ai pentru ce.
Sper sa faci o alegere inteleaptahappy
Mult succes in a-ti gasi masinawinking

| GabrielStn a răspuns (pentru OldSoul):

Mutlumesc mult! O seara faina!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

Calculele tale o sa-l dezamageasca pe om, cand o sa incerce sa le aplice si termina banii dupa ce face RAR.
Numai taxa la un 1.9 TDI poate fi 550E, daca e din 2000. Daca e din 2002 e 750E.
Apoi, mai are de platit destule la inmatriculare, printre care si asigurarea.
La o masina cu taxa de ~500e, trebuie sa ai un buget de vreo 800e ca sa o poti inmatricula. Pe langa timbrul de mediu, celelalte costuri ale inmatricularii ajung la 300e.
Apoi, AJM-ul ala e clar ca a fost alergat de cine stie ce dubiosi, care au pus folie de bazar pe el, iar botul are un luft pe sub faruri de bagi palma.

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Calculele mele sunt facute la limita, de aceea am spus ca ar fi bine sa mai aiba in plus 500 de euro.
Totusi cand iti cumperi o masina e cea mai mare prostie sa ai un buget fix, vrei nu vrei trebuie sa treci peste acel buget, mai devreme sau mai tarziu, diferite investiti caracteristice pentru o masina sh.

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu pe cineva care cere pe un Opel Astra G break 2250 euro, masina cred ca e de prin 2000=2001, are geamuri electrice, AC, motor 1.9 diesel si e inmatriculata pe RO, nu a avut niciodata accident..si e destul de bine intretinta. Ca si km cred ca bate pe la 200.000. Ce parere aveti? Cam cat m-ar costa actele?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu cred ca este Astra G 1.9 diesel. Sunt doar 1.7 si 2.0; nu sunt motoare prea stralucite, dupa parerea mea. Nu au putere mare, iar consumul nu e exagerat de mic.
Mai reusite sunt motoarele pe benzina de la Astra G, incepand de la 1.2 pana la 2.0
Insa motoarele 1.7 DTI sau CDTI sunt fiabile, daca ai nevoie de consumul scazut al unui diesel, o sa fii multumit de ea. Nu se compara insa cu un Ford 1.8 TDDI/TDCI sau VW 1.9 TDI

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu nu-s priceput in ale motoarelor..sunt abia la inceput, insa, incerc sa culeg cat mai multe informatii despre masini. Deci..pana la urma, ce masina/masini mi-ai recomanda, care sa nu aiba motorul mai mare de 1.9, dar sa fie diesel, sa aiba AC si geamuri electrice ( macara fata ). orice, dar sa nu fie coupe!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

Ford Focus 1.8 diesel!
Modelele alea mai vechi, cu semnalizarile puse in bara din fata, sunt cele mai ieftine, in jur de 2000e sau putin peste, cu tot cu taxa nerecuperata. Fara taxa platita gasesti incepand de la 1500e.
Ca masini sunt super, au brate pe spate, nu punte, sunt foarte comode si se aseaza pe drum foarte misto. Motoarele alea 1.8 sunt fiabile, performante si economice. Au si dotarile pe care le cauti tu.

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti sa imi dai un link cu acest model, te rog mult de tot?

| OldSoul a răspuns (pentru GabrielStn):

Aici este putin problema, sansele sunt mici dar cu putin noroc s-ar putea sa te incadrezi, sa spunem ca ai noroc si il iei undeva la 1400€
http://olx.ro/oferta/w-passat-1-9tdi-2000-ajm-ID4eRh2.html#5aaf00b6ff
http://olx.ro/oferta/vand-volkswagen-passat-ID48FB4.html#5aaf00b6ff
cu rar si taxa vei ajunge undeva la 600-700 euro, deci oarecum te-ai incadra.
Dar cel mai bine ar fi sa strangi daca poti inca 500 de euro, asa ai avea sanse mai mari sa te incadrezi cu taxe tot.
Oricum in afara de taxe vei mai avea de facut cel mai probabil schimbul/distributia, deci si acestea costa, dar nu ai de ales, in general trebuie facute la orice masina cumparata, nu poti stii cand le-a facut fostul proprietar si sa mergi asa e cam riscant.

| GabrielStn a răspuns:

Baieti..va multumesc mult pentru ajutor! Dar azi mi-am facut niste calcule..si cred ca incep sa renunt la VW Passat pentru ca la 2000 de euro cu siguranta nu voi reusi sa cumpar ceva calitativ. Cred ca ar fi mai ok un Ford Focus, prima generatie sau chiar un Opel Astra G, dar sper sa fie break.