| lover123 a întrebat:

Am de facut atestat cu tema Incalzirea electronica a scaunului. Problema e ca nu gasesc pe internet principiul de functionare, schema, parti componente, operatii de intretinere mai nimic nu gasesc. Poate sa ma ajute cineva?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai aici nişte date tehnice :
Kit universal pentru incalzirea scaunelor auto
Caracteristici:
Set preasamblat de cabluri cu relee de cuplare/decuplare si intrerupatoare pentru fiecare din cele doua scaune
Elemente de incalzire extrem de flexibile, invelite intr-un strat de teflon.
Doua trepte de incalzire: rapida si permanenta
Control al temperaturii integrat
Pentru scaune cu tapiterie detasabila (majoritatea)
Tensiune de alimentare: 12 volti prin legatura la instalatia electrica a autovehiculului
Putere consumata: 45 W/ scaun
Poate fi folosit si pentru inlocuirea elementului rezistiv defect al unei masini prevazute cu scaune incalzite din fabrica
Dimensiunile elementelor de incalzire: scaun: 400 x 280 mm, spatar: 300 x 280 mm
Kit de livrare:
4 elemente de incalzire
set preasamblat de cabluri cu relee de protectie
2 intrerupatoare cu 3 pozitii (inchis, treapta 1, treapta 2)
materiale de fixare
instructiuni de montaj
Instalare:
cost: 150-250 RON, in functie de masina
durata: 2-4 ore

| lover123 explică (pentru Arthur):

Multumesc frumos dar asta e ceea ce am gasit si eu dar mie imi trebuie mult mai mult pentru atestat in jur de 20 de pagini 15-20! Oricum multumesc frumos!

| Arthur a răspuns (pentru lover123):

Păi pleacă de la aceste date, foloseşte-le ca nişte idei principale.
De exemplu poţi umple cu materialele folosite câteva pagini. Cabluri rezistente la temperatură, termostate, comutatoare, întrerupătoare, mufe, indicatoare etc.
Începe cu ce ai pentru început, fă o ciornă. Dacă ai nevoie de idei practice sunt pe aici. Nu am găsit nici eu măcar un referat mic legat de acest lucru.

| Netoiu_Diana_1992 a răspuns:

Am si eu acum de facut un referat...cu aceeasi tema... poti sa ma ajuti si pe mine.te rog happy