| Allex277 a întrebat:

Am fost azi cu masina in rar, s-au ocupat cei cu actele auto sa se duca cu ea in rar.
Acum intrebarea mea este, nu-mi mai gasesc asigurarea cea care era de la numerele rosii ...adica a uitat sa-mi dea asigurarea inapoi sau trebuie facuta alta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce nu-i intrebi pe cei care s-au ocupat de acte? Asigurarea RCA este valabila pe toata perioada pentru care a fost incheiata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai asigurare, inseamna ca stii la ce firma, si poti sa suni sa iti trimita acte. Daca ti-a platit-o altul,. ala e nu e prost dupa ce a platit masina, sa continue sa plateasca.
cine vinde o masina, si continua sa plateasca asigurarea, dupa ce a vandut-o?
laughing))
daca a platit pe an, pe numele lui, oricum nu mai e valabila, ca e pe numele, lui,
daca tu faci accident si ai asigurarea altuia, nu iti acopera nimic, si trebuie sa plaesti tu din buzunaru tau si pentru daunele pe care le-ai facut, si pentru celalalt.

| Allex277 explică (pentru anonim_4396):

Masina este adusa din Germania, eu nu stiu daca asigurarea de numere rosii mai este valabila dupa ce trec rar.ul ..eu asta incercam sa intreb

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allex277):

Iti dai seama ca nu e.
Daca tu imi vinzi mie o masina, si tu esti asigurat pe ea, si platesti pe luna, sau pe an, ma rog (putin probabil sa fie pe an), tu mi-ai vinde mie masina si sa continui sa platesti asigurare, pe o masina care nu o mai ai? nu opresti si tu debit direct de la banca? sau ma rog cum platesti.
sau platesti in continuare pe inca un an? daca da, vreau sa cumpar si eu o masina de la tine, cu asigurarea platita automat happy