| miluboparts a întrebat:

Am in plan sa cumpar masini in uk apoi sa le dezmembrez intr-o incinta apoi sa cumpar o masina functionala (duba) si sa aduc piesele in RO. Imi poate explica cineva cum procedez pentru a nu intampina probleme la Vama in RO sau pe drum?
Trebuie sa fac o firma in uk ca sa emit o factura? Care este procedura? Calea legala...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana in martie 2019 ai timp sa faci ce vrei dupa aia va costa mai muit datorita vamei ce trebuie platita separat

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intre Romania si Anglia nu exista vama, inca! dupa Brexit e alta treaba. Pana atunci daca ai dovada ca ai cumparat masina nu te intreaba nici dracu de ce o aduci in Romania.

| miluboparts explică (pentru Salontanul):

Da.dar ideea este ca vreau sa o aduc bucati ca sa pot aduce 2-3

| Salontanul a răspuns (pentru miluboparts):

Da si cu actele masinii, inclusiv dovada ca ai radiat-o dovedesti ca-s piesele tale.

| FakeJoker a răspuns:

Intr-adevar, inca nu e oficial brexit, deci nu e mare lucur la vama, dar cantitatea va fi mare, si vor fi suspiciosi, nu prea le place lor traficul in cantiate industriala sa zic asa, dar cum a spus mai sus, daca ai la mana o dovada ca sunt masini cumpara si dezmembrate, eventual niste poze cu ele inainte, ar trebui sa fie de ajuns. Eu zic sa intrebi pe cineva care lucreaza in domeniu.