| MaryusMN a întrebat:

am o baterie de scuter descarcata si nu am scuterul si nici redresor...o pot incarca cu un incarcator de telefon?

Răspuns Câştigător
| dominic1998 a răspuns:

Tu daca incarci o baterie de 12V cu un incarcator de telefon iti expldeza incarcatorul si poate lua foc.
Bateria are 6 Amperi.
Icaracatorul are sub 1 Amper.
Ca si la sumo cine e mai slab cedeaza.
Ca sa incarci bateria iti trebuie o sursa de tensiune care sa iti dea 14V si 6-7 Amperi.

| ombladon a răspuns (pentru dominic1998):

Bateria are probabil 4, 5A si 12V iar ca sa o incarci ai nevoie de un redresor care sa debiteza 14V si 0, 5A deci nu se impaca la tensiune, un acumulator auto sau de scuter se incarca cu 1/10 din capacitatea lui

16 răspunsuri:
| Lvrkiosif a răspuns:

Nu

| NagatoTenseiHD a răspuns:

Din pacate nu ca am incercat si eubig grinbig grinbig grin.

| MaryusMN explică (pentru NagatoTenseiHD):

Da oare de ce...da nici daca il las mai mult?

| AlexandruMurzin a răspuns:

Sigur ca da! E foarte simplu' belesti firu de la incarcator la capatu' unde e mufa, pui un fir pe plus, le izolezi sa nu te curenteze si altu pe minus si dupa bagi in priza. Dupa poti lasa fara mufa la telefon, infigi direct firele in telefon, o sa se incarce telefonul mai repede, da tu sa ai grija sa nu te curentezi!

| MaryusMN explică (pentru AlexandruMurzin):

Da eu nu la asta m-am referit... vreau sa incarc bateria scuterului sa o pun cu statie la bicicleta..si nu stiu cum sa o incarc...

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru MaryusMN):

Frate, acolo mai sus am facut misto, daca vrei sa incarci bateria porneste scuteru unui prieten, scoate bateria lui in timp ce are scuteru pornit si pune bateria ta. si las-o sa se plimbe cateva ore cu ea. O sa o incarce din alternatorul scuterului.

| MaryusMN explică (pentru AlexandruMurzin):

Si asta ar fi o idee dar vreau ceva improvizat facut in casa

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru MaryusMN):

Improvizat nu ai ce... eu ti-am dat cea mai simpla varianta. Nu te sfatuiesc sa improvizezi ceva, daca nu vrei sa faci vreo tampenie!

| 0rlando a răspuns (pentru MaryusMN):

Nu poți. În primul rând ai nevoie de voltajul potrivit, altfel nu vei porni nimic pe bateria aia, în al 2-lea rând, cu un încărcător de telefon ar dura probabil câteva zile să se încarce complet bateria și în al 3-lea rând, riști să-ți explodeze în față bateria cu dispozitivele improvizate.

| MaryusMN explică (pentru 0rlando):

Deci ar functiona cu incarcatorul daca risc?

| 0rlando a răspuns (pentru MaryusMN):

Sincer mă îndoiesc.

| MaryusMN explică (pentru 0rlando):

Am incarcator de 12v

| Marian_Pătraşcu_1953 a răspuns:

In niciun caz! Îţi trebuie un încărcător cu tensiunea bateriei(n V/volţi) şi amperajul 10% din cel al bateriei (sau apropiat de 10%, sub această valoare şi nu peste (m A/amperi). Dar, dacă bateia a stat mult timp neîncărcată se poate să nu mai poată fi utilizată.

| JhonyBoy a răspuns:

R3 All. va rog ajutati-ma j pe mine. am un atv. j vine iarna happy big grin nu am baterie. pentru ca bateria e goala! ce trebuie sa i bag in ea? redresor am. am tot ce imi trebuie! dar nu stiu. cum sa o fac sa functioneze din nou big grin!? add: gabytzzzu_numberone daca e ceva! Multumesc!

| You_Laurentiu_Boss_1995 a răspuns:

Am icercat si eu sa incarc o baterie de scuter si nu am reusit cu incarcator de tel daca vrei sa o incarci potii folosi un incarcator de laptop eu asa am reusit incearca si vei vedea ca vei reusi