| Zulzon a întrebat:

Am o intrebare foarte urgenta. Cat timp este valabila scoala de soferi. Adica, eu pot da examenul in decurs de un an de la terminarea scolii? Sau de la inceperea scolii? Cum este mai exact situatia?

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

După terminarea perioadei de școlarizare, școala este valabilă un an. Sala o poți da oricând vrei tu, oricând te simți pregătit după ce ești înscris la școală, iar traseul se dă dacă ai luat sala, bineînțeles, după ce ai terminat orele de condus, iar în caz că nu iei permisul, în decursul unui an dai sala și orașul de câte ori vrei tu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere este valabila timp de 1 an de la terminarea cursurilor, data care trebuie sa fie inscrisa pe fisa de scolarizare.
Daca nu obtii permisul in aceasta perioada, indiferent din ce motive, va trebui sa faci iarasi scoala de conducere. In acest sens sunt prevederile Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.12.(1) Candidaţii declaraţi respinşi se pot prezenta în vederea programării pentru o nouă examinare numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca respinşi, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
  (2) Candidaţii neprezentaţi se pot prezenta în vederea programării oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
  (3) Candidaţii declaraţi admişi la proba teoretică, care nu se prezintă la proba practică într-un termen de cel mult un an de la data absolvirii şcolii de pregătire a conducătorilor de autovehicule, sunt declaraţi respinşi.
  (4) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii şcolii de pregătire a conducătorilor de autovehicule, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."

| Miree a răspuns:

Traseul îl dar DOAR dacă ai luat sala. Dacă nu,, asta este. Şi şcoala este valavilă DOAR un an de zile după ce ai terminat perioada de şcolarizare.

| Zulzon explică:

Va multumesc mult pentru ajutor!