| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare legata de TAXA AUTO ( de prima inmatriculare pentru masinile aduse din strainatate)
Vreau sa inmatriculez in Romania un Opel Corsa(2002 dec.)
Am calculat taxa auto si mi-au dat urmatorul tabel:
-Taxa specifica CO2: 22, 5 EURO
- Taxa specifica pe cilindree: 1092 EURO
Cota de reducere: 66% Vechime: > 9 ani...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cota de reducere se aplica la total taxa (dupa ce ai introdus elementele si ai dat Calculeaza) si dupa ce ai calculat reducerea rezultatul este taxa pe care urmeaza s-o platesti. Daca total taxa(prima cifra sub calculeaza) a fost de 1. 092 euro atunci vei avea de plata 371, 28 euro (1. 092-1. 092x66%). Numai bine!

4 răspunsuri:
| SaveTheNature explică:

Taxa specifica CO2: 22, 5 EURO Taxa specifica pe cilindree: 1092 EURO Cota de reducere: 66% Vechime: > 9 ani...

| SaveTheNature explică (pentru SaveTheNature):

TAXA (in EURO): 379 EURO

| SaveTheNature explică (pentru SaveTheNature):

Deci taxa pana la urma e:
22, 5(taxa co2)
1092(taxa pe cilindree) sau
379?(taxa auto)
sau toate insumate.