| paulmicutz a întrebat:

as putea sa scap de impozitul auto? La un motor de 3000 cm3 suma pe care trebuie platita la stat este inadmisibila. S-ar putea ``pacali`` statul pentru a nu mai plati impozitul?

10 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu poți face nimic. Doar să o înscri în Bulgaria.

| JohnnyBi a răspuns:

Inmatriculare intr-un stat neplatitor de impozit pe vehicule. impozitul este corect. ai bani de masina cu motor de 3 litri, platesti si impozitul 3000 ron. la motoarele de 8 litri impozitul este peste 15000 ron si aia nu se plang. ai bani de motor mare, ai bani de impozit. altfel ii zice evaziune fiscala sau alte infractiuni de fals sau inselaciune sau orice altfel de infractiune impotriva statului.

| paulmicutz explică (pentru JohnnyBi):

Eu am intrebat doar eram curios ca de platit tot il platesc ca nu am ce face si nu cred ca esti in masura sa ma judeci tu pe mine. Peace

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa o inmatriculezi ca autoutilitara dupa ce ti o omologeaza rar ul. Platesti impozit mult mai mic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti.
Faci contract de vanzare-cumparare cu o persoana, si in baza lui scoti certificat fiscal si o radiezi de la primarie (trebuie sa fie impozitul la zi pentru asta). Se mai poate si daca mergi la un remat sau dezmembrari, si aranjezi cu ei sa-ti dea certificat de casare pentru masina, si te duci cu el la fisc sa o radiezi fiscal.
Problema este ca in caz ca iti ridica talonul un politist, sau il pierzi, nu mai poti scoate altul, ramai cu masina buna de cotet.
Existau propuneri in parlament sa uneasca baza de date a fiscului cu cea de la inmatriculari, dar deocamdata nu au facut-o, si este foarte complicat, banuiesc ca o sa mai tina mult asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai merge.au dat astia tot feliul de ordonante incat nici macar drept de utilizare, pe numele unuia mai in varsta nu putem face.si a mea sta si rugineste in parcare, fiindca nu pot plati o groaza de bani pe nimic.

| MoshEne a răspuns:

Daca iti trebuie motor de 3000 ia si plateste!

| paulmicutz explică (pentru MoshEne):

Eu cred ca nu esti in masura sa ma judeci. Am intrebat daca se poate plati ca de platit in platesc...

| Mariana2B a răspuns:

Nu, nu se poate, si eu am ceva de genul happy

| Thunderwave_Adriana_1986 a răspuns:

Daca o treci pe alta tara si sa platesti acolo, altfel nu ai cum.