| mihaicelsfant a întrebat:

Am un ford 2002 2tdi si am obs ca fluiera turbina. Cand conduc prin oras o duc in viteza 1-2 4500-5000turelaughing imi place ca dau rateuri puternice. De aia a incept sa fluiere turbina?

4 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

In general la motorul diesel ii place sa fie turat, atata timp cat nu treci des de rosu la turatii nu ii faci rau.DAR 2 lucruri ce ii pot scadea durata de viata la turbina este sa ii dai asa talpe inainte ca motorul sa se incalzeasca si faptul ca turbina are racirea pe ulei. Uleiului ii ia ceva timp sa ajunga la turbina deci daca tu dai cheie si direct o duci la 4000rot/min nu e ok.Alt lucru ce ii scade viata este faptul cand o folosesti tare (de ex turata pe autostrada), dupa ce te dai jos lasa masina pornita la relantiu cateva minute sa se raceasca turbina. Daca opresti motoru direct atunci din nou se uzeaza mai repede.Acum intrebarea ta, atata timp cat nu il turezi fix dupa ce pornesti nu ar trebui sa o afecteze. Oricum si cu cel mai perfect condus pentru asa motor, turbina tot se duce la un moment dat, ca orice piesa la urma urmei.

| mihaicelsfant explică (pentru ClaudiuM1997):

Ce parere ai as putea pune un motor de audi 2sau2.2 tsfi?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Te referi daca poti sa pui motoru de 2.0 tfsi in fordu tau? Atunci nu prea.Gen ford si audi nu impart piese intre ei. Decat sa te chinui sa pui un motor total strain pe fordu tau mai bine schimbi masina cu totu.

| mihaicelsfant explică (pentru ClaudiuM1997):

Rot motorul vreau sal schimb