| GaryOfLivia a întrebat:

Am un Golf 4 1.6 16V (Cod AZD) ce părere aveți de consumul ăsta: 12-13 în oraș + trafic și în jur de 7 la drum întins.
Dacă o țin într-a 5-a la 3000 de ture și 100 la oră îmi arată consum constant 6.7
Vi se pare cam mult, mai ales în oraș?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In oras e bine, consumul normal.
La drum intins, ar trebui sa ai cel mult un 6%.
Daca sunt mai vechi, inlocuieste bujiile, filtrul de aer si uleiul.
Daca ai martorul "check engine" aprins, du-te la un service, ca e posibil sa fie necesare interventii la catalizator, sau calibrarea clapetei de aer.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

În oraș nu e mult! Dar în oraș nu prea mergi cu 3000 ture la 100 pe oră

| GaryOfLivia explică (pentru sierra1):

Da, ziceam la drum întins.

| sierra1 a răspuns (pentru GaryOfLivia):

Se încadrează in limite, deci e OK

Răspuns utilizator avertizat
| Marycel a răspuns:

Chiar e mult, pãrerea mea, pãi consumã golf-ul ãla 1.9 5-7 litri in oras și 4-5 la 100/km, spun din propria experientã, tin sã mentionez ca acest golf de care vorbesc nu are nici cel mai mic defect.

| GaryOfLivia explică (pentru Marycel):

Pana mea, e motorină, normal că o să consume puțin. Dacă mai e și ALH...
Eu vorbesc de benzinar