| AlexMaftei2001 a întrebat:

Am un Golf 4 1.6 benzina.Nivelul uleiului este la maxim si mi se aprinde in bord martorul de ulei cu rosu, dar masina are ulei. Dupa ce se aprinde senzorul daca stau cu masina oprita 10 minute dupa ce pornesc nu se mai aprinde. Poate fi senzorul sticat?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Martorul cu rosu este de presiune ulei, nu nivel.
Ori nu ai ungere, ori se pierde presiunea prin cuzinetii uzati, ori bulbul s-a defectat.
La VW sunt posibile toate variantele.
Nu poti circula asa, ca in lipsa ungerii faci motorul praf in 3 minute pe ceas. Nu o mai porni.
Cheama un mecanic cu manometru de ulei, sa verifice daca e senzorul defect sau motorul chiar nu are ungere. Sau du masina pe platforma, la un service serios.

| AlexMaftei2001 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am bagat masina pe tester si e senzorul stricat.

| Frank51 a răspuns:

Hai că și sunt multe variabile, iti zic sigur ce nu este de vină, ambreiajul.

| ADK2 a răspuns:

Salut.

E posibil să fie pompa de ulei, nu mai funcționează. Martorul de ulei se aprinde și din această cauză, presiunea probabil find insuficientă la vâscozitate (dacă stai cu ea oprită, automat că uleiul începe să se îngroașe puțin și pompa se odihnește, probabil la început pompa de ulei merge, dar după ori merge întrerupt ori nu mai merge). Așa cred.

| AlexMaftei2001 explică (pentru ADK2):

Daca ar fi pompa si merg asa cu ea ce se poate intampla?

| Pantheonul a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Nimic asa am avut su eu un 1, 4 benzina la fel facea, manca ulei mult, pune i ulei cand nu mai are si aia e, e doar o tigaie

| AlexMaftei2001 explică (pentru Pantheonul):

Nu mananca ulei, uleiul e la maxim.

| ADK2 a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Nu ai ungere suficientă, ceea ce înseamnă că poți strica motorul. Bine că a fost doar senzorul după cum zici.