| Ilie2501 a întrebat:

Bună ziua!
De o perioada bună de timp tot întâmpin o problemă cu martorul de ulei la mașină (Golf 6 1.6 TDI 2010), dupa o perioadă de condus mi-se aprinde martorul in culoarea roșie și pâlpâie, imediat opresc mașina pe drepta, o las 2 3 minute, pornesc si martorul dispare pentru o perioadă scurtă de timp (câteva minute). Țin să menționez că am schimbat distribuția, pompa de ulei, senzourul din interiorul băii de ulei, senzorul de presiune și uleiul cu tot cu filtre. Pe tester mașina nu dă nici o eroare.
Care ar putea sa fie cauza?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce simbol are martorul?
Daca este de ulei, se pierde presiunea undeva, iar in cel mai rau caz sunt cuzinetii.
Dar la fel poate fi de la frane, daca senzorul vasului de lichid nu mai functioneaza corect.

| GeorgeCazan a răspuns:

Presiune de ulei sau deloc. În acest caz e pompa de ulei. Dacă ai pompa de ulei dusă și tot mergi cu mașina, poți înlocui motorul.

| Ilie2501 explică (pentru GeorgeCazan):

Martorul de ulei se aprinde de câteva luni, pompa de ulei a fost schimbată acum 2 săptămâni.