| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Am un surub cu cap de imbus, capul e bun, surubul se invarte in gol cand dau sa il desfac. Cum as putea sa il scot? Daca el se invarte in gol inseamna ca filetul lui ar fi stricat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt mai multe situatii si solutii, deci trebuie gasita metoda potrivita.
Nu ne-ai scris: unde este surubul, in ce este filetat (si ce material), etc!
Ar fi bine daca ne-ai putea arata si cateva poze clare, sa ne putem orienta!

| Anonimulantisocial17 explică (pentru Bula):

E filetat in plastic e un elemaent grila de la masina care arata urat si am comandat altul sa il schimb.

| Bula a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Daca e filetat in plasic, atunci e putin probabil sa se duca filetul surubului. Insa e posibil a filetarea sa fie in tabla peste care e pus plasticul.
Daca este in plastic, atunci surubul face gaura la invartire si se poate scoate ivartind si tragand afara.
Varianta 1: Daca capul surubului iese deasupra suprafetei plasticului, atunci se poate prinde si tras afara cu un patent SAU lipit imbusul cu ceva adeziv puternic ("Epokit" din 2 componente sau chiar "Picatura"). Dupa aplicare, se asteapta intarirea completa (24 ore), dupa care se poate scoate surubul cu imbusul lipit.
Atentie, sa nu intre adeziv intre surub si plastic!

Varianta 2: Se sparge intreaga grila de plastic, avand in vedere ca si asa va fi inlocuita.

| Anonimulantisocial17 explică (pentru sierra1):

La el era capul surublui uzat la mine surubul se invarte da nu se desface deci e putin diferit

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Soluțiile îs tot alea

cu plăcere!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bagi ceva care să ridice capul surubului, în timp ce învârți în direcția desfiletării. O șurubelniță sau altă tijă care încape sub șurub, ca să îl ridice.