| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o masina si vreau sa stiu toate procedurile ce trebuiesc urmate gen: act de vinzare-cumparare (ce trebuie sa contina), cind sa ma duc cu ea la RAR, cum o inscriu in circulatie, cind ma duc la politie pentru numerele de inmatriculare, etc. Mentionez ca masina o cumpar de la o persoana fizica din tara si e inmatriculata in Romania. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cel mai simplu este sa mergi impreuna cu vanzatorul la o firma de intermedieri. Ei se vor ocupa de tot, incepand de la redactarea contractului de vanzare cumparare si terminand cu primirea CIV-ului, noului talon si a RCA-ului. Tot ce va trebui tu sa faci va fi sa te prezinti cu masina la RAR pentru identificare, la data si ora programata (programarea ti-o fac tot ei).
Crede-ma ca vei scapa de multe batai de cap si vei cheltui mai putin, nemaifiind nevoit sa alergi dintr-o parte in alta pentru ca iti lipseste o hartiuta, o stampila sau o virgula.

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Primul lucru de care e nevoie inainte de oricare alte demersuri, Cartea de Identitate a masinii facuta de autoritatile romane. Pentru asta, sunala RAR ca sa te programezi pentru identificare si inspectia tehnica. Intra pe http://www.rarom.ro/cs-uploads/index2.htm# ca sa afli un numar de telefon de la RAR din judetul tau. Trebuie facuta programarea din timp. La RAR se ia masina si sepune pe o banda unde i se face inspectia tehnica, adica verifica noxe si frane, cam 10 minute in total. Apoi se face identificarea, adica sa faca poze la masina, la seriile caroseriei si a motorului, etc. Apoi se plateste chiar acolo la casieria lor o taxa (cca 300) pentru ce tocmai au verificat la masina. Easy money Peste 2 zile te duci dupa Cartea de identitate a masinii. Tot de acolo se scoate Certificat de Autenticitate valabil 60 de zile necesar la inmatriculare, inca un cartonas mic galben, Inspectia Periodica Obligatorie, in care e trecuta valabilitatea inspectiei, si un abtibild mic rosu care vine lipit pe numar, cred. Acte necesare la RAR: buletin identitate sau procura speciala pentru delegat, brieful masinii (cartea de identitate din tara straina), o cerere ce se completeaza acolo. Cu Cartea de Identitate, fuga la Circa financiarapentru impozite. Aici trebuie o copie de pe Cartea de Identitate care ramane la ei. Tot cu Cartea de Identitate te duci la un magazin cu Xerox si masina de scris unde se completeaza o Fisa de Inmatriculare la masina de scris, si de unde se cumpara si o Cerere de Inmatriculare.
Cu Fisa de Inmatriculare mergi iar Circa financiara de care depinzi cu o copie a Cartii de Identitate, Document de Proprietate (contract vanzare cumparare)si platesti impozitul pe masina si se pune o stampila pe Fisa de Inmatriculare.
La CEC se plateste taxa pentru Certificat Inmatriculare
Se plateste RCA-ul
Pregatirea dosarului pentru inmatriculare la politie. Documente necesare:
a) Carte de Identitate (de la RAR)
b) Cerere de Inmatriculare (de la magazinul cu Xerox)
c) Document de proprietate (contract vanzare cumparare targ auto)
d) Document de provenienta (Brief) - mare verde, mic verde, sunt doua hartii distincte care contin cam acelasi lucru
e) Document de identitate solicitant sau procura delegat
f) Inspectia tehnica periodica (cartonas mic galben de la RAR)
g) Certificat de Autenticitate (de la RAR, valabil 60 de zile)
h) Tichetul de asigurare obligatorie original si copie (RCA, copia ramane la ei)
ca) Chitanta Taxa Inmatriculare (Primarie)
l) Chitanta Contravaloare Certificat de Inmatriculare (CEC)
m) Chitanta Taxa prima inmatriculare (Finante)
n) Contravaloarea placutelor de inmatriculare (se plateste pe loc la depunerea dosarului la politie)
Dimineata se depun actele la Politie, iar dupa pranz e gata totul (cam 3 ore), ai placutele de inmatriculare, talonul masinii, cartea de identitate, proprietar in toata regula. Succes.

PS: E bine sa aveti copii xerox cam la toate actele de mai sus ca nu stiti pe unde mai trebuie sa lasati cate o copie, de buletin, contract, etc.

| fsdfsd a răspuns:

Pai prima faci act de vanzare-cumparare cu propietarul apoi trebuie sa te duci la primarie sa o scada de la propietar sa o treaca pe numele tau, iti da o chitanta si cu ea te duci la RAR iti face verificarea si iti da iar o Foaie si te duci cu ea la politie si te costa numerele 800 de mii ce nr vrei tu, si vreo 500-600 de la ei, ai de umblat frate, apoi asigurarea sa ti-o faci, sunt multe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta este singura institutie care va poate lamuri : http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-i-inmatriculri-auto.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.prefecturadj.ro/......index.aspx Cititi cu atentie ce acte trebuie, si renuntati sa intrebati la " babe ". De curind am inmatriculat o masina in Bucuresti si tot asa cautam informatii ...Fiecare spunea ceva, aiurea. Pina la urma la prefectura am gasit toate informatiile si a fost extrem de simplu.

Ps. pe pagina respectiva, jos, aveti si formularele necesare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O verificare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Allo

| Sylx a răspuns:

Multumesc userilor pentru raspunsurile deja postate! Totusi, imi poate spune/explica cineva (ma intereseaza si in plan local pentru ca sunt si unele particularitati regionale) din Craiova demersurile pe care le-a facut din momentul in care si-a cumparat masina si pina in momentul cind s-a putut considera proprietar cu acte in regula?

| kenzor a răspuns:

Procedura e ca trebuie sa ai baniwinking