| farryx a întrebat:

Atunci cand inmatriculezi un vehicul la primarie, necesita permis de conducere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti se pare doar. Ti-am spus ca la primarie se inregistreaza doar motocicletele de pana la 50 cmc (mopede), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 14.(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, tractoarele agricole sau forestiere, altele decât cele prevăzute la art. 13 alin. (2), inclusiv remorcile destinate a fi tractate de acestea, precum şi vehiculele cu tracţiune animală se înregistrează la nivelul primarilor comunelor, ai oraşelor, ai municipiilor şi ai sectoarelor municipiului Bucureşti, care, prin compartimentele de specialitate, ţin şi evidenţa acestora."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La primarie se inregistreaza anumite autovehicule, de ex. cele care se incadreaza la moped. De altfel poti inmatricula sau inregistra orice autovehicul, chiar daca n-ai permis de conducere, acesta este necesar doar pentru a conduce legal pe drumurile publice.

| farryx explică (pentru Ioandelasal):

Intrebam pentru ca am gasit: https://www.olx.ro/oferta/yamaha-raptor-ID8ZOAX.html#ef54dec0c2 si mi se pare a fi la primarie. Am mai gasit si ceva de 400..tot la primarie si imi pune diverse intrebari

| Ioandelasal a răspuns (pentru farryx):

Ti se pare doar. Ti-am spus ca la primarie se inregistreaza doar motocicletele de pana la 50 cmc (mopede), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 14.(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, tractoarele agricole sau forestiere, altele decât cele prevăzute la art. 13 alin. (2), inclusiv remorcile destinate a fi tractate de acestea, precum şi vehiculele cu tracţiune animală se înregistrează la nivelul primarilor comunelor, ai oraşelor, ai municipiilor şi ai sectoarelor municipiului Bucureşti, care, prin compartimentele de specialitate, ţin şi evidenţa acestora."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu dar actele sunt diferite depinzand de unde ai masina. Uita-te pe aici: http://www.spcrpcivcluj.ro/inmatriculari/documente-pentru-inmatriculare