| BananaSuparata a întrebat:

Avem nevoie de inca o masina. Avem un buget de 2000 de euro si as vrea sa imi dati niste idei. Nu vreau sa aiba motor prea mare, ca sa nu fie nici taxele prea mari, as vrea ca masina ca arate bine sa aiba cat mai putini kilometrii

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Voi va luati masina cu 2000 de euro si noi laptop, pe bune eu as interzice toate cazanele astea mai vechi de 10 ani de pe sosele pentru ca sunt un pericol si cum nimeni nu gandeste sunt in primul rand un atentat la mediu, adica toti inspiram ca prostii co2-ul evacuat de fel si fel de vechituri.
Eu am o vorba si nu am cumparat decat masini noi, daca nu ai bani de o masina noua fie ea cea mai ieftina nu iti mai cumpara, le faci burta mare unora care aduc masini de astea de la cimitirul de masini din strainatate.
Putini km? ma faci sa rad s-ar putea sa ai noroc ca una sa aiba 500.000 km reali, asa iti poate da unul masina din 2000' cu 10.000 km pe bord si tu chiar sa il crezi...el o sa zica vechea smecherie cu baba care a tinut-o in garaj. Cand de fapt toate jafurile astea sunt aduse din strainatate si acolo unele au avut zeci de proprietari (am intalnit masini cu 6-7 proprietari), deci pana ajunge la alt fraier in Romania acesta nu realizeaza ca este deja al 8-lea proprietar daca nu al 9-lea dupa samsar...
Nu stiu de unde atata avant pe capul romanilor in ultimii 4-5 ani, cand mi-am luat prima masina acum ceva ani nu prea erau masini pe sosele, pentru ca se cumparau foarte greu acum de cand cu "roaba" prin Europa se pare ca unii aparent au dat de comoara spiridusilor, pentru ei, eu nu am vazut la acestia masini scumpe ci doar vechituri...mi-ar fi rusine sa ma duc sa slugaresc prin europa si apoi sa vin sa imi cumpar taman un cazan cand stiu ca altii isi cumpara fara sa ridice un pai ultimile tipuri de bentley ...barem sa ma umilesc dar pentru o masina de la reprezentanta, noua nu una cu kilometrajul dat peste cap, masluit.
Cum spuneam un laptop bun e 2000 de euro, ce masina vrei sa iti iei?

| BananaSuparata explică (pentru Simpatic):

Am nevoie doar de o masina extra pentru catva timp, am calculator de 1000+ euro deci nu esti singurul. Stai calm ca nu iau masina ca sa omor pe altii. Te rog nu vorbi airuea...

| RB26DETT a răspuns (pentru Simpatic):

Nenea!?! volvo meu din 97 cumparat pe la 400 000 km acum aproximativ 5 ani a costat 2000 de euro oh go on te intrebi de emisii? 200 g CO2/km, a ta cat polueaza, chiar sunt curios! Tin sa precizez ca a mea este euro 2.
Pericol? Orice masina poate fi pericol public daca soferul stie sa conduca precum bolovanul stie sa inoate, daca esti om la locul tau si nu te bagi ca prostu in depasiri cand vizibilitatea este redusa, nu te urci la volan dupa ce ai baut sau alte alea, nu vad care-i pericolul! Daca ai grija de masina chiar nu-i nici un pericol! Totusi, ce treaba au laptopurile cu masinile?
Apropo, cand ajungi la 450 000 km cu masina ta noua sa-mi spui daca mai merge sau nu...
Raspunde-mi te rog, ce masina ai si ce emisii are? preferabil sa-mi spui si cat de mare e motorul, asa ca tot te iei de poluare si de toate alea...
Uite, mercedes E class nou, motor de 1.8, emisii 160 g CO2/km. Asta nu polueaza deloc, nuuuu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simpatic):

Ma copilas, de ce vorbesti, daca nu esti in tema?
Crezi ca toate masinile vechi au consumul mare? (de acolo se trag emisiile).
Vorbesti de Bentley... Alea consuma 5%?
Ai fost vreodata in Germania? Sa vezi cu ce circula nemtii? Vezi masini din anii '90 de te saturi! Ai fost vreodata in Grecia? Acolo circula masini din '80! Si lista poate continua.
Nu te da rotund, esti Roman, si asta e nivelul nostru de trai. Nu-ti convine, nu mai iesi din casa! Sau... Stai, probabil asta faci, daca ti-ai tras calculator de 2000e...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina in 2000e, care sa aiba putini km?
Oltcit! Numai alea au ramas sub 100. 000km, ca consumau in draci, si nu stiau romanii sa le repare cu patentul rolling on the floor) Ceva mai 'de actualitate' nu prinzi in banii astia.
Eu iti recomand un Opel Astra G pe benzina, e masina foarte usor de tinut, fiabila, confortabila, motoarele sunt foarte bune.
Te-ai incadra si la un Focus 1.8 TDDI, dar sunt ceva mai scumpe la taxe si intretinere, ca a 2-a masina nu prea e potrivita, desi ca masina e super, incapatoare, confortabila, stabila, economica... Si alea au motoarele foarte tari.
VW Golf pe benzina sa nu-ti iei, sunt cele mai penibile masini intalnite intr-un numar atat de mare in Romania. Samsarii dau tepe celor ca tine cu ele, ca vreti "frumoasa, cu putini km". Frumoase sunt, km se dau inapoi imediat, mai baga un full service la spalatorie si ai sa zici ca ti-ai luat 'volzvagan' (sheli mai bune, ueeei), ieftin, frumos, si al naibii de bun.
Nu te uita deloc la km, cand cumperi o masina mai veche de 10 ani, careia nu-i cunosti primul proprietar. Toate, TOATE sunt trecute de 200. 000km, daca ajung sa fie vandute in targ, la pretul pietii.
Iar cu intretinerea corecta, masinile din '90 incoace functioneaza perfect chiar si la 500. 000km.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ba prinde un Matiz post 2007 sub 100.000 km lejer. Si ii mai raman si bani pentru benzina.

''Ai fost vreodata in Germania? Sa vezi cu ce circula nemtii? Vezi masini din anii '90 de te saturi!''

Poate prin fostul RDG. Acolo unde am fost eu anul trecut nu prea existau masini mai vechi de anul 2010. Alea de le vezi tu pe autovit cred ca-s scoase de mult din circulatie la ei laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu in RDG. Exista destule Golfuri 3, Passaturi 'intermediar', si multe autoutilitare Combo B, T4, si altele...
Si nu ma refer la alea de pe net, ci strict la traficul de acolo.
Cu Matizul ai dreptate.

| OldSoul a răspuns:

Ford Fiesta din 2001 sau un Opel Astra din acelasi an.

| AtomiX a răspuns:

Http://www.bestauto.ro/......052224.htm
http://www.bestauto.ro/......026441.htm

http://www.bestauto.ro/......055902.htm

poti intra pe site-urile de specialitate si poti selecta pretul maxim, si nr maxim de km pe care ii doresti ca masina sa-i aiba, si vezi ce gasesti :D Bafta;)