| andreea964 a întrebat:

Hey, atunci cand schimbam in treapta 1, rotile trebuie sa fie oprite sau se poate schimba si atunci cand rotile sunt in miscare(de exemplu atunci cand vreau sa iau un viraj mai strans cu viteza mica, sau in sensul giratoriu).
Da, da stiu. Voi intreba si de instructor dar as vrea sa stiu si o parere de la voi..ms happy

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In treapta 1a bagi doar când mașina sta pe loc, altfel nici nu ai sa reușești sa o faci decât dacă forțezi cutia. Treapta 1 se folosește la plecarea de pe loc. Când încetinești nu ai de ce sa bagi 1a, e suficient a2a

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Poti sa pleci si cu a 3-a de pe loc happy asta asa, off the record happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți, dar nu despre asta era discuția

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de cutie. Treapta 1 este sincronizata si ea (adica ar trebui sa intre din mers), insa majoritatea masinilor cu o oarecare uzura, nu prea mai intra in 1 din mers, iar atunci ai doua variante:
1. opresti, bagi treapta 1 si pleci
2. scoti din viteza, ridici ambreajul si accelerezi in gol pana 2000 (șpriț), calci imediat ambreajul si bagi 1 cu o miscare cu simt (adica inclini schimbatorul spre 1, iar el o sa "alunece" cand e turatia potrivita). Asta este sincronizarea manuala a transmisiei (cutiei), cu turatia motorului. Nu iese din prima, trebuie sa te misti bine pe pedale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandat să o folosești doar la plecarea de pe loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vorbesti de o manuala, normal ca schimbi in timp ce mergi. Ce tu cand mergi pe autostrada si schimbi vitezele, bagi 1 opresti, a 2-a opresti a 3-a opresti? n-am mai auzit o intrebare mai stupida.
pana intru in sens, si iei viraju, trebuie sa te uiti sa vezi cu ce viteza te incadrezi, daca trebuie sa dai a 2-a pana sa intrii, sau daca nu ai prioritate, sa opresti, bagi a 1-a si pleci cand ai prioritate. Daca ai liber si nici un stop, bagi din treapta superioara in treapta inferioara, de preferat a 2-a, si intrii si faci sensu si viraju.

| DeathIncarnate a răspuns:

Poti schimba in treapta intai chiar de sunt rotile in miscare, n-are treaba una cu alta, iar ca fapt divers in sens nu ai de ce sa decelerezi in treapta intai, poate cel mult in treapta a doua.

| Claucs a răspuns:

Nu trebuie ca rotile sa fie neaparat oprite, trebuie sa ai o viteza in care daca ai da in treapta a 2-a ai solicita foarte mult discul de ambreiaj.
Mai pe intelesul tau, ca presupun ca nu ai mers cine stie ce cu o manuala, daca ai o viteza foarte mica, gen sub 10 Km/h desi, cateodata si 10km/h este mult (depinde de masina), vei putea da linistit treapta 1. Sensul giratoriu nu o sa il iei niciodata cu treapta 1, mai bine soliciti ambreiaju si il faci cu treapta a 2-a, deoarece nu este indicat sa schimbi viteza in sensul giratoriu.