| arsan88 a întrebat:

Benzina sau motorina in 2024?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este vesnicul razboi!
eu as zice ca masina o alegi pe benzina sau motorina in functie de utilizarea masinii...cum o folosesti, explic mai jos cum imi motivez eu alegerea
eu sunt fan benzina dar nu inseamna ca tuturor le este utila o masina pe benzina!
de ce aleg eu doar masini pe benzina? datorita sunetului motorului si evacuarii, rotatiilor superioare per minut, pieselor mai putine "potential stricacioase" (daca vorbim de motorul benzina aspirat) etc
cand as alege un motor pe diesel? cand as merge pe distante mari zilnic, de genul navetei!
in oras la mersul bara la bara nu este cel mai intelept un motor diesel.
insa alegerea apartine cumparatorului!

| arsan88 explică (pentru Simpatic):

Iti multumesc din suflet, am luat si eu carnetul si ma gandeam la o Mazda 3 sau un Golf6 1.6, pentru a nu schimba la masini sa imi iau la 1000 de euro si dupa imi iau la 5000.

| arsan88 explică (pentru Simpatic):

Si am auzit dar nu stiu cat este de adevarat ca motoarele pe diesel sunt mai stricacioase...

| Simpatic a răspuns (pentru arsan88):

Depinde cum sunt intretinute acel masini diesel, ca revizii ca mentenanta!
te anunt ca la modul general daca cumparam de noi 2 masini acelasi model una pe diesel si alta pe benzina
cea pe diesel daca va fi exploatata corespunzator va duce mult mai multi kilometri pana la a schimba piese importante sub capota (interne), de genul sutelor de mii de km, cu alte cuvinte motorul diesel la modul general este mai fiabil daca pot sa zic asa!
eu am explicat de ce aleg benzinar pentru ca merg 90% din timp in oras, am hibrida
are si masina pe diesel avantajele ei sa stii!
insa strict pentru oras si te tine te sfatuiesc un motor aspirat benzina, nu ai cuplu si nici putere extraordinare dar iti faci treaba cu el!

| arsan88 explică (pentru Simpatic):

Pai eu cum am sa conduc doar prin oras si foarte rar la drum lung ar merge un motor de 1. 6mpi nu?

| arsan88 explică (pentru Simpatic):

Sau motor 1.4
am auzit ca sunt motoare bune pe benzina 1.6 sau 1.4

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de utilizare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Benzina zic eu. https://www.serus-renault.ro/......l-potrivit
Un alt argument impotriva motorinarelor este ca UE vrea sa le impoziteze (taxeze) si mai mult.

| Frank51 a răspuns:

Prețul e aproape același, ține de fiecare să aleagă ce îi place.

| ReddY25 a răspuns:

Moto

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Motorina incepe să intre la categoria ISTORIE.
Ieri compania Volvo a intrerupt producția de mașini personale pe motorină. Ultima produsă a fost un XC90 care a fost trimis direct la Muzeul din Gothenburg

| Anonim8789 a răspuns:

Omagad maii nu beți benzina? încercați apa, e mult mai buna. Am fost și eu dependent de benzina acum 3 ani dar de când am descoperit apa totul s-a schimbat?