| aNNNNNNNNNN a întrebat:

BMW E39 520i-525i (1999-2003) sau BMW E39 525d-530d (1999-2003)?

Explicati alegerea! (eventual sfaturi si alte pareri)

8 răspunsuri:
| LegiuitorulX a răspuns:

Niciunu. 2 junghiuri care au peste 20 de ani, alea nu mai sunt masini...
In loc sa-mi iau un fier vechi mai bine imi cumpar o masina noua mai ieftina, cu care pot sa merg 200.000 km (adica 10-15) fara sa stau numai sub capota (dupa care sa scap de ea ca a devenit un fier vechi si sa sper ca gasesc vreun prost sa o cumpere)

| aNNNNNNNNNN explică (pentru LegiuitorulX):

"multumesc frumos" pentru "intelepciunea" raspunsului. mai precis, caut niste raspunsuri capabile si anume persoane care cunosc masinile respective, marca, etc. nu sunt in niciun caz niste "fiare vechi" si nu au nici 20ani. din 2000 pana in anul curent sunt 13ani. o masina cu o viata sanatoasa la bord poate arata/merge cu mult mai bine decat multe modele fortate si "plastifiate" de ies pe banda rulanta in zilele astea. Dar din nou : multumesc frumos pentru raspuns! P.S. : astept alte raspunsuri mai logice si precise if possible. Salutare!

| aNNNNNNNNNN explică (pentru LegiuitorulX):

"multumesc frumos" pentru "intelepciunea" raspunsului. mai precis, caut persoane ce cunosc marca/modelele respective. iar ca idee, o masina nemteasca alaturi de "mitul" fiabilitatii ei, nu este deloc un mit ca sa zic asa. si nu, nu sunt niste fiare vechi si nici 20ani nu au. raspunsul tau este precar si tipic rautacios romanesc, ca asa ne e sangele. in fine, multam frumos pentru raspuns! P.S. : astept alte raspunsuri capabile si logice. Multam!

| LegiuitorulX a răspuns (pentru aNNNNNNNNNN):

Ba este un mare mit, toate masinile nemtesti pe care le-am avut s-au ''scaldat'' in probleme (mai ale modelele Diesel)
Fiabilitate ca fiabilitate dar nicio masina nu e construita sa se comporte decent mai mult de 10-15 ani. Fie ca vrei tu sau nu, tot intra rugina in ea, tot te lasa piesele (poate doar asa, s-o tii in garaj si a mergi maxim 1000 km cu ea pe an)
Daca erau asa bune BMW-urile alea, de ce crezi ca n-am si eu unu? Ca sunt pomana pe piata auto...

| aNNNNNNNNNN explică (pentru LegiuitorulX):

Tocmai asta e ideea. Eu nu caut bmw-ul burtosului care-si infige cariile intr-o shaorma. Caut ceva peste 4000E, ceva mai mult decat decent, care ofera chiar si dupa 10-11ani de viata o tinuta de drum impecabila, o motorizare la fel, comfort tot asa, etc. Nu caut "un cinciar pa bulgarica la 1500-2000 ACOALEA". astept alte raspunsuri/idei/sfaturi in continuare!

| leoniloie a răspuns (pentru aNNNNNNNNNN):

Parerea mea este ca BMW este bun dar mie mi se par frumoase BMW 320 d si cele 520 tot diesel cu motor de 2.0

| aNNNNNNNNNN explică (pentru leoniloie):

Motoarele 2.0D pe sasiul seriei 5 sunt motoare mici, care nu ofera un sprint satisfacator. sunt cele mai slabe din seria E39. Poate mai rau de atat 2.0TD si TDS, problemele carora sunt arhi cunoscute de catre cunoscatori.

| leoniloie a răspuns (pentru aNNNNNNNNNN):

Dar oricum eu te sfatuiesc sa-ti iei diesel pentru ca consuma mai putin si sunt motoare mai rezistente parerea mea.