| deklan a întrebat:

Boxe de 55-70W rms puse pe un cdplayer Pioneer se aud mai bine decat boxele originale? Precizez ca boxele masinii sunt foarte bune un sistem stock audi cu subwoofer + sub in portbagaj. Ma intereseaza daca este vreo diferenta sesizabila fara sa pun si boxele pe amplificator.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu cum arata instalatia masinii, ca sa-ti dau un sfat util, si nu stiu nici natia boxelor. Daca pui niste china in locul boxelor originale de Audi, s-ar putea sa se auda mai prost. Conteaza si unde pui boxele, ce e pus de fabrica (intr-o masina mai de lux cum e Audi) e calculat, daca pui ce boxe apuci si dai gauri in panoul de carton de la haion sau cine stie unde, n-o sa se auda bine. Daca zici ca sistemul original al masinii are subwoofer si se aude foarte bine, nu mai fa tu alte tiganii.
Mai bine vinzi boxele alea. Daca vrei tuning ia-ti un DVD, schimba subwooferul si statia originale cu altele mai puternice. La boxe daca vrei sa umbli trebuie sa mergi la o firma sa-ti modifice portierele cu inele MDF, si sa montezi difuzoare de diametru mai mare, un amplificator pentru ele, filtre, tweeterele schimbate si ele... Daca aveai Logan era mai usor, ca ai mai mult spatiu lasat 'gol' si sistemul original e foarte simplu, aproape renunti la el si construiesti altul de la 0, cum vrei tu. Dar la tine e putin mai complicat, ca trebuie sa tii cont de actualul sistem.

| deklan explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina are un sistem foarte bun 9 boxe + sub din fabrica. Modificari facute de mie: schimbat player original cu unu Pioneer FH-X7000 si un sub MAC cu ampif MAC 300RMS...instalate in service fara tiganii. Sub luat provizoriu pana imi rezolv cu boxele...nu vreau 2000W in portbagaj si in masina stock cum fac altii, doar sa bubuie. Nu am boxele, eu vreau sa le achizitonez buget 500-600e. Eram nedumerit ca am vazut la un prieten 2 boxe de 50W puse pe direct si se auzea bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru deklan):

Acum depinde si de producator... Eu am subwoofer de 300W reali, dar pe el scrie si 1200W, ca sa ia ochii celor mai nepriceputi. Statia ii da in jur de 100W si e acceptabil, e pentru mine, nu ma aud de la 3 strazi. Eu zic sa ramai asa cum e acum, sa fie masina 'curata', ca de muzica te saturi, mai ales daca e singura masina si ai de umblat cu ea la bine si la rau, ca nu tot timpul vrei muzica. Daca stai bine cu banetul si te pasioneaza, cumpara o masina simpla si spatioasa pentru un proiect audio cap-coada big grin
Sunt multi pasionati si in Romania, cu masina care valoreaza 500-2000e, sistemul dublu laughing
Sau daca vrei sa ramai la Audi, ia-ti DVD, desi n-ai sa stai sa te uiti la filme e destul de placut in masina, vezi calumea titlurile melodiilor, mai un videoclip... Sau si mai bine, o tableta cu placa de sunet performanta, prinsa pe parbriz si conectata la mp3 prin mufa AUX.Ai si net, si muzica, cu un sunet superior playerelor auto sub 200e

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Cam orice player are in jur de 22W RMS pe canal, daca pui boxe de 70W RMS, nu o sa rezolvi prea mare lucru daca nu o sa pui si un amplificator pentru ele. Si desi suna ciudat, poti arde boxele de 70W RMS folosind un amplificator slab.