| anason a întrebat:

A reusit careva sa-si recupereze taxa de poluare(sau de prima inmatriculare)dand statul in judecata? Daca da, ce demersuri trebuie facute si cat dureaza? multumesc.

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

Da se poate.Au reusit multi, foarte multi.De fapt au pierdut doar cei care nu s-au informat si au pierdut pe "chichite", smecherii de 2 bani mai exact.
Daca mergi direct la tribunal, pierzi sigur.Intai de toate trebuie sa mergi la finante sa-i rogi frumos sa-ti dea banii inapoi, adresand o cerere scrisa. Ei o sa te trimita la plimbare, evident dar asa mai trag de timp 30 de zile in care sunt obligati sa-ti raspunda in scris.
Cu ceea ce iti trimit ei, cu raspunsul negativ, mergi la tribunal si incepi procesul.Il castigi sigur, mai devreme sau mai tarziu.Problema e ca nu prea o sa-ti dea banii, o sa astepti mult si bine pana sa-i vezi. Dar poti sa-i recuperezi mult mai repede neplatind taxele catre stat iar datoriile tale se scad din banii pe care trebuie sa-i recuperezi.
Cel mai bine e sa apelezi la ajutorul unui avocat.Asta pentru ca statul nostru iubit(care teoretic suntem noi, practic sunt doar cei care ne fura si isi bat joc de noi) se foloseste de toate mijloacele ca sa te faca sa pierzi.Chiar si un timbru judiciar lipsa te face sa pierzi procesul. Cel mai simplu te inscrii in A.C.R.,platesti cotizatia de membru si o sa-ti ofere gratis avocatul de care ai nevoie si care se ocupa deja cu toate astea si stie exact ce sa faci si ce sa nu faci.
Daca masina nu e inscrisa inca, e mult mai simplu. Faci tot dosarul pentru inmatriculare, inclusiv omologarea R.A.R.,platesti toate taxele (exceptand taxa de mediu, de prima inmatriculare sau ce vrajeala mai folosesc). Mergi cu dosarul la politie pentru inmatriculare. Ei o sa refuze sa faca asta si le ceri in scris motivul pentru care iti refuza inmatricularea. Ei sunt obligati sa-ti dea in scris motivatia.Cu hartia aia mergi la tribunal si ii dai in judecata iar ei sunt obligati sa-ti inmatriculeze masina provizoriu pana la solutionarea cauzei.Cat dureaza? Poate sa dureze luni bune, dar nu conteaza, masina e inmatriculata, nu platesti nici o taxa si oricum castigi procesul.Deja nu mai face "statul" recurs, asta pentru ca stiu ca e degeaba si se adauga alte cheltuieli de judecata pe care trebuie sa le plateasca, fiind partea care pierde procesul.
Astea sunt liniile generale. Cea mai buna solutie e A.C.R. si scapi de orice surpriza neplacuta.

Traim intr-o tara condusa de oameni care lupta pentru "dreptate si adevar" si care ne incalca cu nesimtire toate drepturile, inclusiv folosindu-se de legi si nerespectand legile votate de ei, nici macar atunci cand pierd in tribunal.Asa ca, trebuie sa te descurci, legal dar fara sa platesti, mai nimic.

2 răspunsuri:
| noName_8681 a răspuns:

Da... se poate. parinti mei au recuperat taxa, dar din cate stiu eu acum nu se mai poate ca deh nu are tara bani. trebuie sa vorbesti cu un avocat, nu costa mult. dureaza mai bine de 6 luni, cel putin asa a fost in cazul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine arecuperat taxa in valcea,,vreau si eu so o recuperez,,,, cum procedez sa-mi zica cineva si mie,, multumesc.balanta08@yahoo.com