| sasa23 a întrebat:

Buna, am un automobil caruia doresc sa ii schimb culoarea, la moment in certificatul de înmatriculare este scris culoarea "verde deschis". Doresc sa fie doar "verde".
Care este procedura? In primul rand revopsesc automobilul, dupa schimb certificatul de înmatriculare sau intai schimb certificatul de înmatriculare dupa asta culoarea? Mersi

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scrie "verde deschis" in acte? Doar prin '90-2000 se omologau glume din astea laughing
In prezent stiu ca se pune strict culoarea, fara culori intermediare (bleu, turcoaz, crem), si fara mentini populare in anii 90, cum ar fi "metalizat" sau "opac".
Revenind la subiect, daca schimbi culoarea unei masini, mai intai o vopsesti/colantezi, apoi mergi la RAR pentru identificare/constatare, dupa care mi se pare ca trebuie sa mergi si la inmatriculari, pentru un nou certificat de inmatriculare.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://www.rarom.ro/? p=668

| goguPatent a răspuns:

Logic ca intai schmbi culoarea si pe urma schimbi actele.

Răspuns utilizator avertizat
| Kozi a răspuns:

Pentru revopsire ai nevoie in prealabil de aprobare de la politie. Dupa ce verifica daca nu ai facut vreo ilegalitate pentru care vrei sa schimbi culoarea. Atunci afli de la ei si care e ordinea. Fara aprobarea lor nici un atelier nu ti-o vopseste.

| suntserios a răspuns (pentru Kozi):

Asta e inventata de tine sau confunzi cu accidentul?

Răspuns utilizator avertizat