| apetreiedi a întrebat:

Am un piaggio free de49 si nu stiu de ce nu imi da scanteie la bujie. Chiar daca am schimbat magnetou bobina de inductie si bujie toate sunt bune si tot nu vrea sa dea scanteie

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Daca ai probat bobina de inductie (CDI) pe alt scuter este ok! Ia un aparat de masura si verifica ce tensiunea ai intre firul alb si firul verde, cu bobina conectata la stator. Aceasta tensiune trebuie sa fie mai mare de 50 V (curent alternativ) cand dai la pedala sau la automat daca nu-i asa n-o sa-ti porneasca! Mai verifica-i si senzorul, 100-140 ohmi intre firul rosu si firul alb ce vin de la stator, cu bobina decuplata! Daca ai aceste valori trebuie sa porneasca!

6 răspunsuri:
| Decicumzici a răspuns:

Stii tu ca is bune? eu am luat 3 cdi din care doar unul era bun. Piesele china vin strica din fabrica. Din 3 unu merge.

| apetreiedi explică:

Lam probat pe alt scuter

| apetreiedi explică:

As vrea sa stiu de ce nu pleaca de pe loc un piaggio si de pornit porneste usor da nu vrea sa plece pleaca numa daca il ajut setul e bun filtru curat toba nu e infundat

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru apetreiedi):

Schimba-i cureaua, controleaza variatorul si schimba-i rolele dar in mod special acorda o mare atentie ambreiajului! Probabil si in ambreiaj trebuie schimbati sabotii!
http://www.tucagrtrans.ro/......avo-Grillo

Uite si variatorul
http://www.tucagrtrans.ro/......AVO--GRILO

Daca nu schimbi ceea ce ti-am spus n-o sa-ti plece nici cu slujbe!

| apetreiedi explică:

Mersi de raspuns am sa vad ce e cu ambreaju si o sa revin

| apetreiedi explică:

Tot nu am reusit cu piaggio free am valorile bune dar tot nu imi da scanteie