| mimi a întrebat:

Am vazut in filme ca dupa un accident explodeaza masinile. Cat de serios trebuie sa fie impactul masinilor si ce parti trebuie afectate ca ea sa explodeze in viata de zi cu zi.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In filme, masinile explodeaza ajutate de explozivi, pentru a crea efect vizual.
Pentru a se produce explozie, trebuie sa se formeze un amestec critic de vapori din combustibil si aer.
In recipiente inchise, cantitatea de aer care intra este mica, iar probabilitatea de a se aprinde este mica (doar daca masina arde si rezervorul se incalzeste puternic.
In caz de surgere de combustibil, daca acesta se aprinde, atunci arde (nu explodeaza din lipsa de presiune).

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

In viata de zi cu zi nu o sa explodeze niciodata ca in filme masinile, au niste valve speciale care elibereaza combustibilul din rezervor ca sa nu se faca presiune si sa explodeze. In cel mai rau caz arde toata masina dar nu o sa explodeze niciodata.

| mimi explică (pentru Intruder19):

Niciodata niciodata? Dar daca e incendiu si focul ajunge la rezervor?

| Adiadictie a răspuns:

E nevoie de ceva investitii ca sa explodeze o masina.