| eu4you_1033 a întrebat:

asera am avut un accident cu scuterul cu victime, am iesit din peco ma deplasam regulamentarpe partea dreapta la un moment dat m-am apropiat de un autovehicul am vazut ca se aprind stopurile pe frina eu m-am asigurat fata spate si am semnalizat intentia de depasire, am intrat in depasire pe cand am ajuns pe la mijlocul auto soferul face brusc stinga si ma acrosat si ma aruncat in stinga pe un podet, eram 2 pe scuter cel din spate a fost transportat de urgenta la spitalul judetean suspect fractura de coloana si bazin ulterior nu a patit nimic facanduise radigrafie avea doar o contuzie a muschiului de la sold eu am ramas internat in spitalul orasenesc cu niste rani la un picior nu prea grave. Mentionez ca nu posed permis de conducere pentru acel scuter la ce as putea sa ma astept si cine ar fi vinovatul scuterul meu find usor avariat si masina este putin lovita partea stinga sofer va multumesc

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu ai permis nu conteaza cine a fost de vina si ce a facut tu pici de vinovat. Daca nu ai permis sau esti baut unul din aceste doua cauze indiferent cine a fost vinovatul cel baut sau fara permis este vinovatul nu se mai face ancheta si nimic fiindca nu cere legislatia. Daca cel cu masina a depus langere la politie tu te vei alege cu dosar penal pentru conducere fara permis si vei suporta reparatia ambelor autovehicule. Daca ai avut dovada de legislatie rutiera si era scuter care se incadreaza in categoria mopen se considera ca il conduceai legal si este vinovat cel cu masina!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai prin tribunale sta oricum ca a condus fara permis si daca ii face ala plangere si daca nu daca vrea sa conteste dosarul penal ca nu cred ca ii convine sa ramana cu el. Daca nu ramai cu dosarul penal si daca ala face plangere... greu sa scapi de puscarie!

| a1doru a răspuns:

La parnaie cu tine.ai comis o infractiune, nu o contraventie.rolling on the floor. daca taticu nu are o pila pe la procuror sau judecator, ai cam belit-o!rolling on the floorrolling on the floor

| kurinkita a răspuns:

Avand in vedere ca nu posedai un permis, ti se va face dosar penal si vei suporta toate dezpagubirile + amenzile in rigoare.
Deasemenea, sa te mai miri ca se plang toti pustanii pe forumuri, blog-uri, etc., ca nu ii respecta soferii.

| bubudeeabubu a răspuns:

Cu o amenda pentru ca ai condus fara permis si daca iti face si ala de la masina plangere o sa stai pan tribunale

| eu4you_1033 explică:

Sati putin mai usor de puscarie nu se pune problema am 16 ani iar scuterul care il conduceam nu necesita permis de conducere

| eu4you_1033 explică:

Stati putin mai usor de puscarie nu se pune problema am 16 ani iar scuterul care il conduceam nu necesita permis de conducere postat la 29 August 2011 10:08