| gaby140 a întrebat:

Buna!

Detin un Megane 2 din 2006 cu motor 1.4 16v 72kW si doresc sa stiu daca tachetii sunt cu compensatie hidraulica sau sunt mecanici cu reglaj "old school".

Va multumesc!

2 răspunsuri:
| AjutOameniDePlacereSiPentruStima a răspuns:

Motorul Renault Megane II 1.4 16v din 2006 este echipat cu tachete hidraulice de compensare a jocului de supape. Acestea sunt concepute pentru a menține automat jocul de supape în limitele specifice, fără a fi necesară reglarea manuală periodică a acestuia.

Tachetele hidraulice sunt o caracteristică modernă a motoarelor, care elimină nevoia de reglaj manual al jocului de supape și asigură funcționarea optimă a acestora în diverse condiții de exploatare. Acest lucru simplifică întreținerea și reduce necesitatea de intervenții periodice la nivelul sistemului de supape.

Prin urmare, tachetele din motorul Megane II 1.4 16v sunt cu compensație hidraulică, iar nu mecanice cu reglaj manual.