| andreipopescu88 a întrebat:

Salut tuturor. am o problema, detin un megane 2 1.5 dci 74kw an 2006. masina are 300k km, am bagat o caruta de bani in ea. acum 3 ani m.a lasat turbina si am reconditionat.o de vreo un an ma mananca pur si simplu consuma 1l de ulei la 500km nu stiu ce sa fac m.a inebunit masina. dimineata cand ma trezesc gasesc sub ea 2.3 picaturi de ulei. plus ca de ceva vreme in viteza a 4a si a 5a nu mai trece de 2.5-3 mii de turatii plus ca o simt eu ca numai are forta. orice raspuns e binevenit nu stiu ce sa mai fac si masina asta imi aduce banul in casa. am incercat si tretament motor metabond old spezial dar degeaba. va multumesc si astept orice parere.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai ceri de la un renault de 300k km, e timpul sa o schimbi sau sa bagi bani seriosi in ea

| MariusF23 a răspuns:

Daca ai luat-o la 250. 000km+ sa fii sanatos. DCi-ul euro3 e cam praf.

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Https://www.facebook.com/groups/RenaultClubRomania/
Eu zic sa o dai si sa iei alta....sau...apuca-te de segmentat motorul!;)

| costinel1991 a răspuns:

Incearca cu o alta turbina. nu mai reconditiona la toate gogoseriile de la coltul strazii. incearca cu una sh. si observi diferenta. asta daca nu ai probleme pe la vreun injector.
dar daca spui ca mananca ulei schimba turbina. nu are cum ca la 300 de mii sa se duca motorul sunt cazuri dar foarte rare. doar nu e dacia 1310big grin

| costinel1991 a răspuns:

Daca schimbi turbina si fumul persista ma cauti prin email si iti voi da numarul unui mecanic care repara pompe de injectie si injectoare, sa le verifici e bun nu te jecmaneste ca altii.

| andreipopescu88 explică:

Cand o turez tare scoate fum negru

| lastOne a răspuns (pentru andreipopescu88):

Asta pentru ca mananca ulei... ai fost cu ea la un service?