| Muresan504 a întrebat:

Buna! M-am inscris la un curs de calificare tinichigiu vopsitor auto. Vreau sa stiu in ce ca consta proba practica si teoretica? Cat de grea va fi proba practica ma interesează mai tare, adica nu cred oricum ca te pune sa faci avioane americane tinand cont ca ai facut doar 480 ore de practica in service autorizat. Am inteles ca poti face videoclipuri in timp ce lucrezi in service, pentru a le prezenta examinatorului, este adevărat? Am auzit de la o persoana ca a scăpat de proba practica deoarece a aratat canalul sau de YouTube cu videoclipuri examinatorului aceata văzând ca se pricepe nu a mai insistat.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa fi foarte sensibil la atingere cu chestiile alea daca vrei sa faci o meserie ca aia nu e usoara deloc. Multi repara masinile la misto si lasa denivelari - prost vopsit etc. Pune interesul in ceea ce faci si vei fi bun in ceea ce faci altfel nu te tine la munca

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am facut la Cluj; nici macar nu a existat proba practica, doar teoretica, examen grila.
Sansele de a pica examenul respectiv erau spre 0.
Calificarile se acorda foarte usor, posturile sunt mai greu de obtinut.

| mgtow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cineva trebuie sal angajeze daca cauta in toata Romania in domeniu desi pe la noi asa cum sant multi mecanici buni de nimic la fel si restul din cealalta breasla fac la misto reparatii. Dar la bani nu e rau cred ca are sanse sa gaseasca pentru ca e lipsa de personal in domeniile alea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mgtow):

Un service care plateste bine, te pune macar 14 zile in probe, sa faci treaba de la A la Z in fata patronului, sa stie daca poate lasa brandul lui in mainile tale, sau esti din ala care ascunde rugina sub chit, si gazeaza tapiteria & geamurile.
De angajat nu e o problema, multi au nevoie de oricine stie sa vopseasca o aripa. Dar alea sunt service-uri de duzina, care dezamagesc atat clientii, cat si angajatii.

| anonimg a răspuns:

N-ai de ce să te îngrijorezi. Învață teoria, că doar la aceasta vei da test. Românii n-au bani nici de-un litru de vopsea normală, cu cât mai mult nu au de vopsea de mașină.
Practică nu o să faci. În România nu există nimic practic; absolut nimic.
Gândește-te că dacă profesorii aceștia au luat bani de la UE pentru astfel de calificări, ei au investit în sala de cursuri (că trebuie să o plătească, că nu le închiriază nimeni pe degeaba). Și dacă ei ar plăti și o vopsitorie auto unde ar trebui să învățați și practică și apoi sa dați și probă practică la final, acești profesori cu ce mai rămân? Lor nu le mai rămâne nimic să mai bage și ei în buzunare. Deci nici să nu-ți treacă prin cap că o să intri în vreo vopsitorie cât timp faci aceste cursuri.

| Muresan504 explică (pentru anonimg):

De luni încep treaba in service din orasul meu, examenul pentru curs urmând să-l am in ianuarie, la Oradea.Si eu cred ca nu va fi mare scofală la proba practica, adica eu n-am auzit sa pice cineva la un curs de calificare platit.