| Bogdanlmb a întrebat:

Salut, sunt clasa a 11 a la liceu tinichigiu vopsitor auto, profesionala, am auzit ca acum la sfârșit de an avem o proba, eu am ajuns la liceul asta mai mult din greșeală și nu îmi place mecanica, deci nu prea am fost la practica, ce se întâmplă dacă nu iau proba de la final, rămân repetent? Eu am venit la profesionala asta pentru ca dau permis gratis.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu mergi la practica, poti ramane repetent.
Chiar esti incapabil sa termini o amarata de profesionala?
Te faci si tu de ras si pe parintii tai, daca nici macar atat lucru nu esti capabil sa treci.
Aici nu mai este chestie de placut mecanica sau nu, ci de responsabilitatea ta de om, ca esti capabil sa faca ceva in viata nu sa fii puturos si dovedesti taman acum, ca nu merita sa aiba nimeni incredere in tine.

| Bogdanlmb explică (pentru Violleta2022):

Problema e ca unde fac practica nu ma învață mai nimic, mai mult stau și ma uit la el, eu ma duc mai degeaba

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdanlmb):

Asta chiar nu-i nici o problema, ca nu vrei sa inveti tu nimic acolo, desii eu stiu bine ca se invata foarte multe, pentru ca asta se intampla cand nu mergi la practica, dar cum tu nu mergi la practica este normal sa nu ai habar de nimic.
Ma rog, vei ramane repent si atunci toata lumea care a avut incredere in tine te va considera un om de nimic, fiindca faci dovada ca nu esti capabil sa termini nici macar o amarata de profesionala.

| Bogdanlmb explică (pentru Violleta2022):

Vezi tu, aici greșești foarte mult, fix acum sunt la practica și mereu ma duc, dar dacă nu mă pune să fac nimic eu de capu meu nu știu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdanlmb):

Nu gresesc deloc, stiu ce se intampla intr-un liceu cu profil mecanic! dar asta este alta poveste...ca aici discutam de tine, nu de mine.

In orice caz, prezenta ta acolo este obligatorie ca s-a u ramai repetent si daca nici macar atata lucru nu esti capabil sa faci, atunci vei fii o dezamagire toata pentru parintii tai, prieteni, rude si colegi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex8080):

Daca as fi inceput eu intrebarea asta ti-as fi dat funda la raspunsurile tale ma jur laughing eu i-am dat block la femeia asta ca prea se da mare ca ea le știe pe toate dar ea e proasta facuta gramada rolling on the floor

| Bogdanlmb explică (pentru anonim_4396):

Asa e, mersi pentru răspuns, dacă puteam sa ii scot fundă și să ți o dau ție era perfect, și mersi încă o dată

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In ce consta proba?
Meseria nu e atat de grea pe cat pare. Sudura MIG e de gradinita, chituirea tine doar de rabdare, iar vopsirea tot iese dupa 2-3 incercari.
Eu zic sa inveti operatiile de baza, ca multa lume se trezeste ca "stie" tinichigerie, cand loveste o bara de Golf si aude pretul de 1500 lei.
Pentru un licean nu cred ca ti se cere sa indrepti un lonjeron sau sa dai lacul "oglinda", e suficient sa demontezi o aripa din suruburi fara sa spargi parbrizul.