| Mka97 a întrebat:

Buna seara ..acum 2 saptamani am avut un accident ..nu eu am fost vinovatul.M-a izbit unul din spate si mi-a cam distrus masina 70%, acum ca sa o repar ma pot duce la service si sa spun ca vreau sa repar masina pe asigurarea celui care m-a lovit?
Gen asigurarea imi poate acoperi reparatia in totalitate?
E prima oara cand patesc si nu stiu.
Mi s-a facut o evaluare de 5.000 € asta insemnand pretul reparatiei sau?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu ai fost deja la asigurări de 2 săptămâni sa deschidă dosar și sa te lămurească? Probabil va fi considerata dauna totala și îți va da banii

| Mka97 explică (pentru suntserios):

Au spus ca nu e dauna totala dar mi-a oferit 5.000€ pentru ce, habar nu am?

| TheTom7 a răspuns (pentru Mka97):

Pentru repaeatii cu piese noi, la reprezentanta

| Panamax a răspuns:

Cel mai convenabil este sa accepti banii.
Si apoi decizi tu ce-i de facut. Poti vinde ce a mai ramas din masina sau poti sa o repari la un service de incredere.
La service-urile agreate de asigurare fac reparatii slabe calitativ.
La reprezentanta pretul va fi dublu si trebuie sa alergi cu avocati ca sa-ti recuperezi diferenta.
Oricum devizul de 5000 a fost facut cu piesele afermarket cele mai ieftine de pe piata adica chinezarii.
Uneori se pun si sh-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-a bulit puntea sau ceva stalpi, le spui ca nu mai vrei masina si vrei banii pe ea, ca nu mai este sigura sa o conduci, dupa o reparatie la nea gigel in curte la service star 3000 sau caca de service.
De regula, daca pretul reparatiei, este mai mare decat valoarea masinii la ora actuala, trebuie sa iti dea dauna totala.