| Denis1902 a întrebat:

Am si eu o problema. Am cumparat o masina. am facut contract de vanzare-cumparare la notar, am primit si fiscal de la el de la primarie. Mi-a zis ca trebuie sa o declar la primarie la mine. Dar daca o declar la primarie la mine trebuie neeaparat sa o inmatriculez adica sa ii schimb numerele? Masina este inscrisa... dar nu are taxa de poluare platita. cineva care se pricepe sa ma ajute va rog

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca trebuie s-o inmatriculezi pe numele tau, dar nu este neaparata nevoie sa-i schimbi numarul, daca este inmatriculata in judetul tau de domiciliu si vanzatorul nu vrea sa retina numarul de circulatie. Inasinte de inmatriculare va trebui sa platesti timbrul de mediu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pe certificat nu este mentiunat ca masina a fost instrainata catre tine si daca vanatorul e de accord sa nu o treci la politie pe numele tau o poti lua in evidenta doar la finante.

dar amenzile se vor duce la proprietarul de pe certificat si posibil sa ai nevoie de el si in diferite cazuri (gen ramai fara certificat)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti sa o treci la primarie fara sa o inmatriculezi.
Ca sa circuli pe numele fostului proprietar, trebuie sa ai certificatul "curat", adica sa NU fie completata rubrica "instrainat catre... la data...".
Pentru a te descurca in orice situatie fara proprietarul din acte, inchei un contract de comodat la notar, sau o procura de imputernicire pe teritoriul tarii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Sa ii spui functionarei de la primarie ca nu vrei sa inmatriculezi masina. Astfel cred ca vei fi scutit de plata taxei de inmatriculare de 60 de lei, care se achita la primarie odata cu prima transa a impozitului, si se prezinta chitanta la serviciul de inmatriculari.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cum zice suntserios, eviti taxa de mediu. Nici nu trebuia sa faci acte la notar, cine te-a pus? contractele VC nu se mai fac de 25 de ani la notar ci gratis tipizate. Singura problema e ca daca vrei s-o vinzi sau s-o dai la fier vechi depinzi tot de vanzator ca el e proprietar legal in talon si in CIV. La fel daca iti ia talonul sau CIV numai el le poate recupera. Asigurarea o platesti pe numele lui, iti trebuie doar CNP lui. ITP poti face tu fara probleme.