| BuGsstormbunny a întrebat:

Am un golf 3 inmatriculat pe judetul meu, toate actele la zi etc dar cu defectiuni care nu vreau sa le mai fac. Astfel, imi cumpar un golf 4 inmatriculat pe alt judet si masina aceea find cu toate actele la zi. Ce trebuie sa fac exact adica numerele mele cum le pun etc. Toti pasii

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa o radiezi pe actuala, sau sa ii scoti alte numere, platesti taxa de retinere pentru numerele alea vechi, si prezinti chitanta la dosarul inmatricularii noului golf.

| emilitalia a răspuns:

Pe prima o radiezi si mergi cu actele de radiere la primarie ca sa te stearga de la taxe.
La cea noua trebuie sa ii faci radiere-inmatriculare. Cu contractul pe numele tau poti sa faci asta.
La fisc trebuie sa platesti o taxa de 30lei parca.
La politie trebuie sa platesti certificatul de inmatriculare si numerele daca le vrei la preferential.
Atentie ca trebuie sa faci si asigurarea in alb (adica fara numar) pe care trebuie sa o ai la dosar la politie. Dupa luarea numerelor mergi si trece numarul masinii.
Sper ca nu am uitat nimic.