| adonisvigalex a întrebat:

Bună seara! De curând am montat o navigație auto pe un sandero și la pornirea mașinii se aude un scârțâit la ventilatorul navigatiei care dureaza cam 15-20 de secunde. Menționez ca zgomotul se întâmplă la pornirea de dimineață, în timpul zilei la o alta pornire nu mai face. Deci numai după o staționare mai lunga. Ce poate fi?!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai nu ai ce sa-i faci, decat sa te obisnuiesti cu acel zgomot de 15 secunde nu?
am avut masina care din fabrica trebuia sa astept 1-2 minute la relanti (ca asa avea din fabrica setare pentru motor, lubrefiere etc) si se auzea ca un diesel in aceste 2 minute, urala cu alte cuvinte, de noua, dupa acele 2 minute torcea ca o pisicuta in mers iar la relanti (motor cald) se auzea ca o hibrida adica auzeai greierii...dar cand motorul era rece acea setare inginereasca ma dispera!
m-am enervat pana m-am obisnuit cu ea! iarna nu stii cum era, era urat ca toti prin parcare porneau diseluri second-hand si asta pe benzina si noua facea mai urat ca ale lor

| adonisvigalex explică (pentru Simpatic):

Cred ca am găsit o rezolvare. Am setat ca ventilatorul sa pornească la 70°. O fi mult?