| Amo_Omarr_1993 a întrebat:

In dimineața zilei de 25.05, in timp ce ma deplasam înspre casa, având aproximativ 60 km/h, am fost nevoit sa recurg la o manevra brusca pt a evita un câine ce mi-a ieșit in fata. In momentul in care am încercat sa redresez masina, aceasta a derapat, alertand un agent al poliției rutiere ( acesta fiind la 250 de m de loc, mai precis in fata sectiei ). Observandu-l si stiind ca in decursul serii precedente consumasem băuturi alcoolice dar fara sa ma urc la volan, am decis sa parchez masina, acesta nefacandu-mi semn sa opresc nici cu girofarurile, dar nici de jos, dându-ma jos cu prietenii mei si blocând masina. Agentul de politie ajungând la 20 de secunde dupa si găsindu-ma coborât din masina, nerecomandandu-se si nespunandu-mi motivul pt care avea acel comportament impulsiv, m-a obligat fortandu-ma sa urc in masina de politie deoarece dupa cum spunea "miroseam a alcool". Țin sa precizez ca acesta era singur, ulterior chemand inca 8 agenți pt 3 adolescenti care nici măcar nu s-au opus. Ajungând la sectie, am fost pus sa suflu in etilotest, fiind amenințat si punându-se presiune pe mine, chiar daca aveam dreptul sa refuz testarea. Pe langa toate acestea, declarația a fost scrisă de dumnealui, fiind obligat sa o semnez tot prin presiune generată de amenintari, iar procesul verbal e lipsa! Nici in ziua de azi nu l-am primit! Din cate am inteles, interesandu-ma tot in politie dar si unui avocat, toate aceste fapte se rezuma la abuz in serviciu, si din cate am inteles nu are voie sa te ia de pe strada cat timp acesta nu te-a oprit in timp ce circulai. Acum am făcut Contestație si plângere împotriva agentului cu ajutorul avocatei. As vrea sa va rog daca mi-ați putea spune sincer, daca este normal ceea ce a facut dumnealui si daca s-au respectat procedurile normale pe care trebuie sa le respecte agentul poliției rutiere. Stiu ca am greșit pt ca am consumat alcool, totuși nefiind beat in momentul testării, valoarea fiind probabil influentata si de faptul ca nu Mancasem si nu dormisem de aproximativ 30 de ore. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E bine ca n-ai refuzat etilotestul pentru ca este caz penal. Daca ai martori ca nu erai la volan mergi in judecata si-l castigi. Trebuie sa te indrepti si cu plangere la politie impotriva agentului. Faci o plangere in scris si o trimiti cu confirmare de raspuns la politia superioara sectiei de care apartine agentul In reclamatie specifici ca urmeaza sa teadresezi justitiei pentru comportamentul politistului si pentru ca nu te-a gasit la volan ci pe strada (drum). Sunt mai mult ca sigur ca judecatorul iti va da dreptate si vei castiga. Ia un avocat si pui acolo si cheltuielile de judecata. sa specifici ca nu t-a inmanat un Proces-Verbal.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Politistul probabil a gresit facand presiuni, cel mai simplu era sa te lase sa refuzi testarea, sa te duca la spital pentru recoltarea probelor biologice, iar daca refuzai si asta sa faca demersurile legale pentru cercetarea penala pe acest motiv. Daca politistul PROBABIL a gresit, tu ai gresit cu siguranta.
Nu are relevanta cat ai dormit si cat ai mancat (dimpotriva, nu vad ce cautai la volan dupa 30 de ore de nesomn, circuland cu o viteza ce depaseste limita maxima admisa in localitati), singurul lucru relevant este ca ai condus sub influenta bauturilor alcoolice. Ca erai sau nu beat, ca erai si obosit si nemancat pe deasupra, din pacate nu prea are relevanta, dar faptul ca etilotestul nu a arata 0 indica certitudinea ca te aflai sub influenta alcoolului, restul sunt pareri si impresii.
Sper sa ramai totusi fara permis, atat tu cat si altii care procedeaza ca tine, pentru ca data viitoare s-ar putea ca in locul cainelui sa fie copilul meu, iar tu, obosind si baut fiind, s-ar putea sa nu mai ai reflexul necesar pentru a-l ocoli.
Si ce tare ar fi ca toti betivii sa scape pentru ca, vezi-doamne, au oprit masina inainte sa porneasca politistul girofarul...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a procedat corect nerespectand probabil niste protocoale, gen prezentare samd. Dar in final a facut ce trebuia si anume te a prins ca ai condus baut si din punctul meu de vedere asta scuza orice comportament al lui.

Preferai sa te duca la spital sa iti ia analize? ca daca nu stiai refuzul de recoltare de sange pentru determinarea alcoolemiei este infractiune.

Plus nu ii pasa nimanui ca nu erai beat sau ca nu mancase si nu dormisei. Toleranta la alcool este 0 in legislatia Romaniei iar tu ai incalcat o lege si acum nu stii cum sa scapi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu am citit noul cod rutier si nici nu ma pricep la legislatie foarte mult (nu stiu daca noul cod a intrat sau nu in vigoare) dar stiu ca se vorbea ceva la un moment dat despre tolerarea alocoolului la volan pentru anumite cantitati. Dar nici asta nu stiu sigur, s-ar putea ca toleranta sa fie in continuare 0.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Toleranta la alcool in Romania a fost si este zero. Si nu, nu va plati nici o dauna politia rutiera pentru timpul pierdut, nici daca e pozitiv rezultatul, nici daca e negativ (in cazul asta e pozitiv, daca citesti mai atent intrebarea). Ce ar fi ca toti soferii sa dea in judecata politia pe motiv ca au pierdut timp cat timp au fost opriti pentru verificari? Ai permis de conducere, ai niste drepturi, dar si niste obligatii.
Eu unul as fi curios de deznodamant, dar daca mai exista justitie in tarisoara omul va ramane clar fara permis, iar politistul nu va fi penalizat, ci dimpotriva, va fi dat exemplu. Desi repet, a gresit presandu-l sa sufle in etilotest, trebuia sa il lase sa cada singur in penal.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Ai dreptul sa dai oricand in judecata pe oricine. Curtea respinge 90% din cereri dar exista si cereri care trec iar militienii chiar sunt obligati sa plateasca daune. Daca eu am pierdut o intalnire de afaceri care mi-ar fi adus 100.000 euro in cont doar pentru ca un militian prost nu a avut scula la el (desi era obligat s-o poarte in permanenta) si m-a dus la sectie sa suflu in fiola si sa dau declaratie, eu ce ma fac? Putin imi pasa mie de motivele din cauza carora nu a fost in stare sa ma testeze la masina asa cum prevede legea...
Toti suntem egali in fata justitiei, militianu nu e mai presus cu nimic fata de mine sau de tine iar daca curtea hotaraste ca a gresit va plati.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Intr-adevar, se intampla si porcarii in justitie, totusi, nu cred ca vreun judecator intreg la cap va pune pe un politist sa plateasca daune intr-un astfel de caz, atata timp cat legea ii permite sa te retina, ba mai mult te afli si sub influenta alcoolului, ceea ce duce automat la intreruperea deplasarii. Cand pleci la drum si iti planifici timpul, iti asumi inclusiv riscul de a fi oprit la fiecare suta de metri de un echipaj de politie, care daca va considera necesar va putea face toate demersurile permise de lege in astfel de cazuri.
Si sunt curios daca stii macar un caz din cele 10% in care un politist a fost condamnat sa plateasca despagubiri cuiva care a pierdut o astfel de intalnire, sau doar ai vazut prea multe filme?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

In primul rand, militianu de la rutiera este obligat sa aiba etilo test la el. Daca n-are incalca legea retinandu-te.
In al II-lea rand cunosc un caz destul de asemanator. Intr-adevar persoana in cauza nu conumase bauturi alcoolice si pierduse avionul.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

In primul rand te inseli. In al doilea rand, ma indoiesc ca politistul a fost obligat sa plateasca daune, dar poate ne dai detalii sa gasim dosarul pe pagina judecatoriei. Mentionez ca astfel de date sunt publice, poti sa cauti tu dosarul si sa ne dai noua doar linkul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

O sa-l caut. Nu militianul este obligat sa plateasca daune ci politia romana care probabil isi recupereaza banii ulterior de la militian.
O sa-l caut si o sa-l postez cu proxima ocazie (daca il voi gasi)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere te anunt ca din pacate nu am acordul persoanei respective de a-i face publice date cu caracter personal sub nicio forma, asa ca nu te pot ajuta.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Stiam ca n-o sa ai, tocmai de aceea am precizat ca sunt date PUBLICE, disponibile pe site-ul judecatoriei.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Atunci le vei gasi acolo, eu aici nu pot sa le postez fara a primi acordul. Sunt date personale.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ok, ne-am lamurit...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Buna sau nu asta este situatia. Nu te obliga nimeni sa ma crezi pe cuvant daca nu vrei.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Atata vreme cat si rezultatul testului cu etilotestul a iesit negativ esti indreptatit sa depui plangere ba mai mult sa soliciti politiei rutiere daune pentru timpul pe care l-ai pierdut.
Daca rezultatul a iesit pozitiv e mai complicat si nu as vrea sa-ti dau un raspuns eronat in acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ce spune sau ce face, tu poti refuza etilotestul.

Cat despre cealalta problema, e de ajuns sa te vada la volan, chiar daca nu te-a oprit din mers. De exemplu, daca eu vad niste militieni si opresc masina pana sa ajung in dreptul lor, fiind terci de beat, dupa logica ta nu ar avea ce sa-mi faca, pentru ca nu ei m-au oprit, ci eu am oprit. Ai condus "ciupit" si suporti consecintele, e atat de simplu. Si eu am mai calcat stramb dar nu as putea da vina pe politist pentru propriile greseli, in cazul in care as fi prins cu mata-n sac.

Daca ai avut martori ii poti intenta un proces. Mai intai discuta cu un avocat, explica-i exact ce s-a intamplat si daca ai martori care sa-ti sustina spusele, ca sa iti poti da seama ce sanse de reusita ai. Totusi, daca etilotestul a aratat ca ai consumat alcool, nu cred ca vei avea parte de prea multa bunavointa din partea unui judecator.

| Alexia26 a răspuns:

Avocata ta, ce ti-a spus?