| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Pe data de 1iunie am cumparat o masina, am facut contactul tot si in 2 zile urma sa imi dea fiscalul proprietarul ca gen s-ar elibera in 2 zile. A inceput ca doamna de acolo e in concediu si ca abia azi sau maine se va intoarce la serviciu. Azi m-a sunat si mi-a cerut poza dupa cartea masinii ca ii trebuie la primarie. Iar apoi m-a anuntat ca abia miercuri imi va da fiscalul. Ma amana de pe o zi pe alta. Ce pot face in acest caz? Cum pot inscrie masina fara fiscal?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara certificat fiscal nu poti inregistra si folosii masina.
Ai facut acte de vanzarea cumparare la notar?
Ai cum sa dovedesti ca ai cumparat-o legal?
Poate este furata si neinregistrata...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți face decât să astepti. Fara fiscal, care acum e de fapt o simplă stampila pe contractul de v-c nu ai ce face

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuia sa platesti masina pana nu primesti fiscalul.
Poti sa ii ceri restituirea banilor si anularea vanzarii, iar daca nu accepta, sa il reclami la politie, apoi sa il dai in judecata.
Dar daca te amana de pe o zi pe alta, poate in final vei primi fiscalul.
Teparii de obicei rup legatura a doua zi, nu se mai chinuie sa amane lucrurile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

PS: sa stii ca am cumparat masini din multe orase (mari) si comune din tara, si in toate se elibera fiscalul in maxim 30 de minute.

| RxTx a răspuns:

Si ce sa obtina la tribunal. teparul poate sa arate ca este de bună credință ca a platit 50 lei la fisc ca nu mai are nici un ban din banii primiți pe masina si nici alte bunuri. Proprii nu are
Asa ca mama lui se ofera sa il ia in întreținere
Si ca ii va da ea bani din pensia de 100 oei sa traiasca el sa isi plateasca pensia alimentara pentru copii si ce o sa mai rămână sa dea si la fiscal
Și chiar da inca 20 lei și luna următoare

Si isi asuma raspubderea ca va da in fiecare luna ceva lei la fiscal pana cand se va acoperi suma datorată

| anonimuIl a răspuns:

Nu trebuia să plătești mașina decât când aveai fiscalul în mână.

| Justme12344321 a răspuns:

Nu poti face nimic! Am patit la fel… am mers pe incredere, am platit masina… si fiscal din parti mi-a datlaughing Am ajuns sa vand dupa masina cu 2 lei cum s-ar zice…

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

Puteai sa il reclami la politie pentru inselaciune/abuz de incredere, apoi sa il chemi in judecata, pentru a recupera pierderea.
Asta daca era vorba de o suma importanta; pentru sub 1000e nu prea merita.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Macar daca depun plangere voi rezolva ceva?

| Justme12344321 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A fost peste 1000€. Dar nu am stat sa ma judec… probabil nu a avut cine sa ma indrume… si am trecut-o la pierderi.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Justme12344321):

Faptul ca ma tot amana imi da de gandit. Suntem prieteni comuni pe Facebook si vad ca nu m-a blocat momentan. L a sjnat prietenul meu azi si lui nu ia raspuns decat el a sunat de dimineata ca ar avea nevoie se 2poze de la cartea masini pentru la fisc. Nestiindu mi nr mie mi-a raspuns. deci miroase a teapa nu stiu.

| Justme12344321 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Da… pe mine persoana de unde am luat-o imi zicea ca maine, ca poimaine, pana nu mi-a mai raspuns la telefon. M-a blocat peste tot, si aia a fost. Poti spera la o minune, dar nu stiu ce sa zic…

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Justme12344321):

Sper totusi sa se rezolve.

| Justme12344321 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Iti doresc noroc, sincer!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Viorelaa26):

La politie nu rezolvi mare lucru, il cauta si ii iau declaratie.
Trebuie sa iei un avocat si sa incepi proces cu el, sa astepti termenele... In final castigi, dar dureaza, si cheltui.
Eu iti recomand sa mergi pe varianta asta, daca va fi cazul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

Ca tot veni vorba de minuni, eu mi-am primit un fiscal dupa doua luni si ceva. Am cumparat o masina pe incredere, de la un zapacit... Nu era rau intentionat, dar mi-a trimis fiscal cu adresa gresita, posta l-a pierdut, a trimis altul si din nou gresise adresa (dar a ajuns, multumita celor de la curierat), apoi s-a intors primul fiscal, cu actele in original, si am trimis un prieten 200km ca sa fiu sigur ca nu se mai pierd...

| Justme12344321 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce noroc pe tine! La mine nu prea vine " norocul" ma cam ocoleste