| Keepw a întrebat:

Buna seara, trebuie sa-mi schimb bateria masini, am motor de 2, 0 diesel si am gasit aici: http://www.topbattery.ro multe variante la preturi bune. Nu stiu ce amperaj sa pun 74-80-85 Ah si ce marca? ce recomandati?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

74 Ah, maxim 80, dupa parerea mea.
Bosch si Varta sunt cele mai bune, din cate am vazut eu. Chiar si Rombat mi se par ok, am una de vreo 60Ah, cumparata deodata cu o masina. Cand am luat-o statuse degeaba, dupa 6 luni de folosinta (in care ma mai lasa si apelam la redresor), si-a revenit si se comporta de parca ar fi noua.
Singura marca slaba pe care am vazut-o a fost Caranda, dar nici nu cred ca au baterii atat de mari cat iti trebuie tie. Daca gasesti cumva, sa te feresti de ele, merg 2-3 ani perfect, dupa care te lasa brusc. Asa mi-au zis altii cand mi-am luat, si exact asa am patit.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

80-100 A\h.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

80-100 A\h.Preferabil varta sau BOSCH.