| Alexakos a întrebat:

Am 18 ani si vreau sa-mi cumpar masina. 3000 euro. si am de ales intre hyundai coupe 1998-9, 2000-01 sau mazda mx-3. Pe mine ma intereseaza mai tare piesele, consum etc. nu ma intereseaza prea tare cat de "smechera" este. Vreau mai multe detalii daca se poate.

Si inca o intrebare daca iau un chrysler stratus cabrio... ce credeti? (stiu ca are 2000 Litri.)
multumesc. (si nu vreau raspunsuri de la copii)

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Cauta sa un VW gen GOLF 1, 9TDI! si cea mai buna masina ca consum si piese ieftine ii OPEL ASTRA G 1, 7DTI (Diesel)

| cccristi a răspuns:

Daca te intereseaza piesele si consumul nu alegi intre astea 2 happy la 3000 de euro iti poti lua un golf 3 bun happy eu te-as sfatui sa nu te grabesti, sa mai strangi 2 mii si sa iti iei un golf4 tdi sau un astra G.care arata mai bine dupa parerea mea big grin

| Alexakos explică:

Ringo...
1. imi cer scuze dar am crescut in grecia... si na.
2. am comparat mazda cu hyundai pentru ca sunt 2 modele vechi, care le pot lua cu 3000 de euro si sunt amandoua de 1.6. stiu ca o japoneza este mai scumpa la piese, dar vreau sa stiu cu cat mai scump (fiind o masina veche). daca este un pic mai scump decat la hyundai atunci as alege, mazda desigur. doar ca vreau sa ma asigur ca nu cumpar japoneza sa spunem si dupa aia sa lucrez numa pentru ea. multumesc.

TpuUpt... daca te tot dai asa mare cunoscator, atunci mai documenteazate in legatura cu hyundai, pentru ca este koreana, nicidecum chinezeasca. si in legatura cu "varsta" masinilor, am spus ca hyundai este 1998 pana in 2001, mazda mx-3 sa fabricat pana in anul 1998. deci nu este mai nou ca hyundai.

| ionutdj a răspuns:

Ma dc nu mai pui ceva bani in plus mai astepti putin,, mai pui ceva deoparte si ati ei ceva mai bun... ascultam eu am dat 3600e pe o skoda fabia. anul 2002 motor 1.4 benzina distributie pe lant. abs.airbag.servodirectie. numai ca nu am clima si geamuri electrice.in rest o super. daca vrei ati las id meu. si vb pe mes si ati arat si masina.

| ringo a răspuns:

Buna! In primul rand nu exista turisme cu o cilindree de 2000 de litri. Poate 2000 de centimetri cubi= 2 litri. Invata sa faci astfel de diferente pana nu e prea tarziu. Intamplarea face sa fiu inginer de autovehicule; si scurt iti voi spune sa alegi Hyundai. Si totusi, daca te intereseaza piese si consum, de ce aduci in discutie Hyunday si Mazda? Nu se leaga...pur si simplu!

| TpuUpt_4086 a răspuns:

Consumul depinde de motor, dar cum motoarele la aceleasi modele sunt diferite, noi nu-ti putem recomanda nimic.Dar totusi eu zic sa alegi Mazda: 1.Mazda e japoneza(inspira incredere), Hyundai chinezeasca(nu prea) 2.designul mazdei e mult mai reusit. 3.mazda dupa descrierea ta e mai noua happy
si app am 15 ani,asa ca fraza aia cu copii as zice s-o stergi, ca orice copil trebuie sa stie ce ti-am spus, dar vad ca tu nu ai nici o imaginatie despre motoare