| Alepa a întrebat:

am o dilema. Sunt posesor de VW Passat b5.5 din 2002 1.9 TDI 130 CP 260000 km cumparata din Germania de la reprezetanta VW si as vrea sa o schimb cu un golf 6 tot diesel motor 1.6 sau 2.0 tdi si am inteles ca masinile care sunt fabricate dupa anul 2004 sunt masini facute mai mult pentru piese nu pentru duritate cum sunt facute cele sub anul 2004. Ce ma sfatuiti sa fac, sa pastrez Passatul sau sa fac schimb si cat este de adevarat cu faza cu masinile dupa anul 2004.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Eu am acelasi model de Passat, si la cati km are, nici nu ma gandesc sa-l dau pe o masina model mai nou de 2005.
Din 2005 in colo deja sunt pline de senzori, si incep sa fie facute mai putin fiabile, doar sa le produca profit, nu mai sunt masinile alea care duc lejer 500. 000km fara sa-i faci mari reparatii.
Personal daca ar fi sa renunt la Passat mi-as lua un BMW e39 din ultimi ani de fabricatie, dar ceva mai nou de 2005 slabe sanse.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passatul 5-5.5 e o masina foarte buna, dupa mintea mea ultima masina facuta de VW.
La cate esecuri a avut cu noile modele, eu nu m-as uita la ceva mai nou de la ei, mai ales ca la Golf 6 te poti trezi cu "dieselgate", si nu iti elibereaza RAR carte de identitate, deci nu o poti inmatricula.
Te sfatuiesc sa pastrezi Passatul, sau sa te orientezi spre altceva, cum ar fi o Astra J.