| mp0ff a întrebat:

Am o problema la un scuter gilera dna 50cmc, 2005. Recent a fost segmentat si pus un kit de 70cmc si schimbata pompa de apa cu una noua. Pana in prezent am facut 102km cu ea incet cu 35-40km/h dar se supraincalzeste apa. Pe bord imi arata dupa 5km de mers cu 40km/h ca apa este la o temperatura de 95-110 grade. Am desfacut radiatorul curatat, verificat toate tevile sa nu fie infundate totul pare in regula. Termostatul este scos, dar azi venind spre casa de la munca, afara 16 grade innorat cam dupa 4km de mers imi arata bordul ca apa este la 110 grade, am oprit motorul am stat 20 de min si dupa am pornit spre casa. Am schimbat si indicatorul de temperatura pentru ca am crezut ca arata fals, ciuperca de caldura parca se zice, scuze daca gresesc. Cineva are vreo idee ce ar putea fi? Chiar asa va fi pana umblu cu ea 500-600 de km, pana se rodeaza? Gilera dna 50, 2005

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, eu consider ca asa e normal sa se incalzeasca la o viteza atat de mica, totusi e un motor cu ardere interna, asa e si la motociclete, se incalzesc in draci daca nu le da viteza, tu la scuter nu ia termocupla sa iti raceasca automat la un anumit punct de caldura, viteza mai mare si vei vedea ca isi va reveni incet

| IComeNuts a răspuns:

Salut! Este foarte posibil ca pompa de apa sa fie subdimensionata. Incearca sa camunici problema unui service in domeniu.

| mp0ff explică (pentru IComeNuts):

Ok. multumesc de raspuns! happy