Întrebare recomandată | Ronaldinho1 a întrebat:

Am un scuter piaggio de 49 cc l-am achizitionat in urma cu 3 ani.A mers bine pana cand a trebuit segmentat si schimbat pistonul.Bun. L-am dus la service si au facut ceea ce trebuia, are rezervor de benzina si de ulei separate.Acestia mi-au anulat rezervorul de ulei si au spus sa fac amestec de benzina cu ulei, acesta fiind in 2 timpi motorul.Am facut cum mi-au zis iar dupa o vara ce am mers cu el aproape in fiecare zi cate 3 km s-a stricat.Incepea sa nu mai traga si se tura greu, iar dupa ce se tura mergea bine. Apoi mi s-a blochat pedala de tot, nu il mai puteam porni nici de la buton. L-am lasat asa 1 an de zile si am zis ca nu il mai fac.Dar m-am razgandit, daca tot il am sa il fac sa mearga. L-am dus la un mecanic care se ocupa cu asa ceva si a spus ca e gripat motorul, astfel a trebuit schimbat absolut tot ce tine de motor, acestea fiind spusele mecanicului. Am investit destui bani, chiar prea mult pentru un fier care nu merge cum trebuie. A schimbat tot si functioneaza, dar acum ii trebuie facut rodajul, si nu merg cu mai mult de 20 km si la asta am vrut sa ajung, dupa ce merg circa 10-15 minute si daca urc o panta, doua se incalzeste apa si incepe sa fie tot mai fierbinte (fierbe) si o arunca afara. Eu cat timp a fost stricat l-am lasat exact asa, nu am scos apa din el iarna aceea si au crapat tevile. A pus altele noi. Si nu pot intelege de ce se comporta asa. Sa fie infundat radiatorul, pompa? Habar nu am.
Va rog ajutati-ma cu cate un sfat!

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Scutere Piaggio sunt foarte multe, macar modelul si anul de fabricatie sa-l fi scris aici, ma rog! Hai sa trecem la motor contoleaza pompa de apa, daca nu s-a rupt cureaua sau chiar sarita si daca nu s-a gripat vreun rulment si se invarte greu. Daca pompa nu are nimic, verifica-i termostatul, sau elimina-.l!" Demnontezi chiuloasa, si-l dai jos, sta doar intr-un surub pe motoarele de Piaggio! Mie imi este teama ca daca ti-au crapat tevile sa nu fie vreo fisura si in carter (!) oricum ca prima urgenta verifica-i pompa de apa! Cat despre povestea cu anularea rezervorului de ulei, se face doar pentru scuterele modificate pentru concursuri pe pista, ce sa mai zic, Romania. Scuterele nu se repara dupa ureche, sau daca stii sa strangi un surub nu te numesti mecanic! Sigur ca ti s-a blocat(gripat) motorul, din cauza carburatiei proaste, un amestec sarac in benzina duce la astfel de intamplari nefericite care costa bani, cu toate ca tu (probabil) ai facut amestecul de 20 mililitri ulei/litru cu ulei sintetic 100 %! In ce priveste rodajul 3 plinuri de benzina si fara pasager, cu viteza alternanta de pana la 50 km/h in primii 300 de kilometri! Dupa ce ai verificat ce ti-am spus astept sa ma contactezi! Bafta!

| DaniTDCI a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Scuterele nu au Termostat!

| Boss_Marian_1996_CoKh a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Salut daca un termostat este defect și am sal anulez ce se poate întâmpla dacă o sal anulez?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand fierbe apa e din cauza radiatorului, iar ai de cheltuit bani cu ea

| M1XTaP3 a răspuns:

Hmm..Pai sunt cateva variante petru problema asta
-ori e infundata pompa de apa
-ori e din cauza radiatorului
-ori furtunele care duce la radiator poate fi infundate
Si e normal ca in urcare sa se incalzeasca apa pentru ca motorul se supratureaza pentru ca in urcare trebuie sa bagi putin mana in el.Dar ce nu e normal este faptul ca arunca apa afara... Spune-mi modelul la scuter. happy

| thebigdog a răspuns:

Bai vere cel mai simplu e sa il dai pe asta mai pui niste bani si iti iei altu nou. Parerea mea, acum tu faci cum vrei.

| Andrei_Ovidiu_1994 a răspuns:

Vezi poate nu functioneaza pompa de apa poate din cauza asta se incalzeste asa de tare, bafta