| irimiemarius a întrebat:

Am un scuter peugeot vivacity de 100 cc, racire pe aer care nu porneste.
Am schimbat segmenti noi ( are compresie f buna ), am schimbat semeringurile (am observat ca la semeringul din dreapta de la volanta se prelinge benzina, poate fi problema?) scanteie are albastra (bujie noua), carburatorul curatat, suflat. Garnituri toate noi.
Am incercat sa-l pornesc dar nu porneste deloc nici cu benzina in cap la piston. Un reglaj standard la carburator stiti?
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, multumesc.

2 răspunsuri:
| Thomas2014 a răspuns:

Poate ai probleme la Bujii

| AlexPlus333 a răspuns:

Salut!
Presupun ca motorul este in 2t
1. Pune bujia fara fisa, da la pedala/automat, o scoti si vezi daca este uda. Daca nu este unda inseamna ca nu se alimenteaza si poate fi de la semeringul acela, daca este unda e bine.
2.Cum ti-ai dat seama ca ai compresie buna?, pui degetul in gaura unde intra bujia si invarti motorul, ar trebui sa iti impinga degetul afara, eu in general pun si silicon la imbinarea dintre chiuloasa si cilindru, poti sa incerci si tu.
3. daca nici cand ii pui banzina in cap la piston ori nu ai compresie buna ori nu ai aprindere buna.