| SkyLLz a întrebat:

Scuter nu trage
Va salut, am un peugeot trekker de 100 cm3
am alezat cilindrul de 2 ori schimbat piston nou si segmenti noi! Motorul porneste la prima pedala, are compresie foarte buna pe capra se accelereaza grozav doar ca, in sarcina trage foarte greu. Am dat carburatorul jos si am dat gaura in jiglerul de la benzina. a tras mai bine! Asa ca am gaurit si restul 2 jiglere dar acum trage foarte greu si da sa moara. ce este de facut? Nu am gasit carburator peugeot trekker de 100 cm3.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că dacă ai lărgit jiglerele, se supraalimentează carburatorul, se "înneacă" şi de acolo ai problema prezentată. Bujia e umedă, neagră şi cu funingine după câteva minute de funcţionare? Dacă da, problema e cea de mai sus

| SkyLLz explică (pentru sierra1):

Salutare! Porneste la sfert de pedala doar ca, pleaca de pe loc foarte greu. bujia este uscata. am incercat sa gauresc jiglerul si a tras mai bine. dar tot pleaca foarte greu de pe loc.