| Boxyoru a întrebat:

Buna TPU as avea o intrebare ma numesc Cristi vreau sa cumpar o masina de la un prieten ce el sta in Germania, masina ii inscrisa pe Germania, el vrea sa mi-a vinda eu vreau sa o cumpar.el vine cu masina din Germania in Romania cu numerele de Germania si mi-a zis ca imi lasa masina ii dau bani pe ia dar el trebuie sa ia numerele talonu de la masina sa o radieze de la nemti... dupa aia imi trimite talonu prin posta sau eu stiu fan curier etc asa mi-a spus dar este o problema masina ii inscrisa pe numele lu taicaso. instrainato lui ii vin amenzile taxele etc cum trebuie sa facem noi cu actele de vanzare cumparare? pe unde trebuie sa mergeam sa facem toate actele tot sa fie in regula si cum trebuie procedat? dau fundita sunt din Timisoara trebuie notar ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de notar.
Mergeti la un birou care se ocupa cu vanzarea-cumpararea si inmatricularea masinilor si acolo rezolvati totul.
Va trebui sa fie prezent proprietarul masinii sau sa dea fiului o procura speciala pentru vanzarea masinii.

| onasis1961 a răspuns:

Mergi la un birou de acte auto si-ti dau toate detaliile, langa biroul de inmatriculari auto

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te intalnesti cu proprietarul masinii in acte, fac un contract de vanzare cumparare, iei toate actele de la proprietar, le traduci apoi urmezi procedura de inmatriculare din tara de la noi

| Maioru a răspuns:

Daca este un prieten de incredere poti proceda cum zici tu dar cel mai bine ar fi in felul urmator:El iti face un Kaufertrag(act de vanzare-cumparare) acolo, radiaza masina si vine in tara cu numere de Zol(tol), asigurare pe o luna, itp valabil, dupa care tu ii dai banii si urmezi procedura de inmatriculare.Simplu si fara bataie de cap.Problema este daca tu ai vazut masina si-ti convine, stii ce taxa are si toate cele.Asa cum ti-am spus eu este cea mai buna varianta, fara bataie de cap si nu te intereseaza ca este pe numele tatalui lui.Clar,nu? Te-am ajutat?