| Andrusk2 a întrebat:

Buna TPU!
Azi am avut o ora de condus, penultima înainte de examen. Am condus mai rău ca niciodată.
Va fi a doua oară când dau examenul fiindca pe primul l-am picat, din niște greșeli mici.
Dar astăzi, a fost foarte rău. Nu mi-a ieșit deloc parcarea laterala, întoarcerea și îmi ieșeau de fiecare data. Îmi e frica sa nu pic iar examenul.
Îmi puteți spune niște repere mai simple pentru parcarea laterala? Cum o executați voi? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai ia ore de condus cu intructorul si nu te duce in examen pana nu stii foarte bine sa le faci.
Reperele de la parcare ti s espune si arata intsructorul auto, ca nu asa se invata corect sa sofezi.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ți-a ieșit (parcarea desigur) altă dată, repetă până iese mereu. Amână dacă e cazul, așa cum zice colegul de mai sus

| carevaescu a răspuns:

E inutil sa ti explicam prin text.

Mai bine amani examenul până te simti stapana pe masina.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu amâna nimic, ținând cont că e penultima ședința, emoțiile își spun cuvântul.
Reperele sunt cele pe care ți le-a prezentat instructorul tău, deoarece sunt utile pentru tipul de caroserie al mașinii pe care faci ore și susții examenul.
Totodată, la examen, trebuie să respecți niste reguli, nu parchezi "după ureche" cum facem restul după ce am obținut permisul.
Tot ce trebuie sa faci e sa îți asculți instructorul, sa fii atentă, sa dai dovada de maturitate și să lași emoțiile acasă. Consolează te singura, îmbărbătează te singura, și dacă pici care-i baiu? Te bate examinatorul? Examinatorul asta cine e? Vreun extraterestru? Te arestează dacă pici? Te împușcă? Nu, e om la fel ca tine cu aceleași nevoi la fel ca tine.
Capul sus, nu te descuraja.
Dacă ești stăpână pe tine la început și nu îți tremura mâinile pe volan, se va relaxa și el. In caz contrar, va sta mereu încordat și pregătit să intervină (intervenția lui înseamnă din start -21p). Așa că fa l sa se simtă în siguranță.

Răspuns utilizator avertizat
| Mifu a răspuns:

Cauta parcarea laterala pe Youtube si gasesti...