| Invatatoru a întrebat:

Buna TPU ...cum este cu noua taxa de inmatriculare. de ex,, masina mea este din 2005 inscrisa in 2006 in Romania
eu am inscris-o pe numele meu in dec 2011...se mai plateste taxa? va rog raspundeti doar cei care stiti sigur

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Conform legii actuale, atunci cand tu vei vinde la randul tau aceasta masina, cumparatorul va trebui sa plateasca taxa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 9/2012, privind taxa de poluare, a intrat in vigoare din 13 ianuarie 2012 iar tu ai inscris masina pe numele tau, dupa cum spui, in decembrie 2011, cand ai si platit taxa de inmatriculare, astfel ca nu mai trebuie sa platesti alta taxa. Eventual, daca noua taxa este mai mica, decat cea platita in decembrie 2011, poti recupera diferenta. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Legea a intrat in vigoare in ianuarie 2012, deci nu mai platesti.o lege nu poate avea efecte retroactive.

| Invatatoru explică:

Nu am platit nici o taxa masina a fost inscrisa tot in Romania