| cristi696969 a întrebat:

Buna TPUhappy.ii vreo problema ca atunci cand vreau sa pornesc masina si este in viteza o scot din viteza fara sa apas ambreajul? masina iese usor din viteza pentru ca nu o tine viteza sa mearga in spate sau fata doar cand ii panta sau rampa iese greu pentru ca o tine viteza masina sa nu mearga in spate sau fata si atunci apas ambreajulbig grin

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce au face asta? ai sa strici cutia la un moment dat

| cristi696969 explică (pentru suntserios):

Pentru ca poate doar vreau sa pornesc masina sa se incalzeasca motorul mai ales ca a venit frugul acuma si nu ma urc cu picioarele in masina sa apas ambreajul ci pur si simplu o scot din viteza si iese usor ca sta pe loc drept si nu o tine viteza sa se deplaseze masina in fata sau spate. daca ii in rampa sau panda si nu iese din viteza fara sa apas ambreajul atunci da.il apas.ce sar strica la cutie?

| Sofer a răspuns:

Cand e motoru' oprit si e in viteza, apesi ambreajul si o scoti din viteza, si pornesti motoru' asta e metoda a simpla si fara riscuri.

| cristi696969 explică (pentru Sofer):

Da stiu ca asta e metoda fara riscuri da de exemplu nici nu ma urc in masina doar ma aplec sa intru in ea.o scot din viteza si o pornesc sa se ingalzeasca motoru...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

N-are nimic.