| Tds_David_1998 a întrebat:

Buna TPU.
La ciclomotor cu pedale(caprita, moped cu pedale) trebuie permis?
eu am auzit ca nu dar vreau mai multe pareri.
Deoarece ciclomotoru cu pedala pastreaza caracteristicile unei bicicclete.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Degeaba astepti alte raspunsuri, nu o sa primesti un raspuns diferit, raspunsul meu este in conformitate cu legislatia rutiera actuala, citez prevederile relevante din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare:
""6. autovehicul - orice vehicul echipat, prin construcţie, cu un motor cu propulsie, în scopul deplasării pe drum. Mopedele, troleibuzele şi tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule."
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru toate vehiculele cu motor este necesar permis de conducere, pentru a circula legal cu ele pe drumurile publice. Pentru ciclomotorul respectiv ai nevoie de permis de categoria AM.

| Tds_David_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi...mai astept si alte raspunsuri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tds_David_1998):

Degeaba astepti alte raspunsuri, nu o sa primesti un raspuns diferit, raspunsul meu este in conformitate cu legislatia rutiera actuala, citez prevederile relevante din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare:
""6. autovehicul - orice vehicul echipat, prin construcţie, cu un motor cu propulsie, în scopul deplasării pe drum. Mopedele, troleibuzele şi tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule."
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de permis categ AM, niciun vehicul cu motor nu poate fi condus fara permis